AAK debaton për draftin e Statutit të Asociacionit

Aktuale

AAK debaton për draftin e Statutit të Asociacionit

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 21:29
Pamje nga takimi

Kryesua e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë (AAK) sot ka debatuar në lidhje me draftin zyrtar të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

AAK-ja përmes një komunikate ka njoftuar se në këtë mbledhje janë shprehur shqetësimet për përmbajtjen e draft-statutit të Asociacionit.

“Kryesia e AAK-së sot ka zhvilluar një diskutim me tone shumë kritike për draft-statutin e Asociacionit. Janë shprehur shqetësimet për përmbajtjen e tij, veçanërisht për referimin në Rezolutën 1244, komisionin e arbitrazhit, si dhe raportin paralel të Asociacionit me institucionet e pushtetit qendror”, thuhet në komunikatën e AAK-së.

Ndër të tjera, në komunikatë thuhet se komentet e AAK-së me vërejtjet nen për nen do të publikohen në ditët në vijim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat