Arsyet pse qytetarët duhet të protestojnë më 29 shtator, Thaçi, Haradinaj, Veseli.... - Bota Sot
Arsyet pse qytetarët duhet të protestojnë më 29 shtator, Thaçi, Haradinaj, Veseli....

Aktuale

Arsyet pse qytetarët duhet të protestojnë më 29 shtator, Thaçi, Haradinaj, Veseli....

Nga: P.R Më: 20 shtator 2018 Në ora: 12:27
Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Ramush Haradinaj

Analisti politik, Haki Abazi përmes një postimi në facebook, ka thënë arsyet që sipas tij qytetarët duhet të dalin në protestën e Vetëvendosjes, e thirrur për datën 29 shtator.

“Shqiptaret ne Kosove duhet te protestojne me 29 Shtator per ta ndalur te keqen, per t'i thene jo manipulimit, korrupcionit, krimit, per te ndalur matrapazet dhe banden e Hashm Thacit e Kadri Veselit, per t'i treguar Ramush Haradinaj qe ka perfunduar koha e qeverisjeve te papergjegjeshme qe eshte funksionon me dallavere, fyerje, mshehje prej pergjegjesive, dhe me konceptin e qeverise si punedhenes i qindra zevendes minsitrave dhe ilakeve”, shkruan Abazi, përcjellë “Bota sot”.

Ky është postimi i plotë:

Shqiptaret ne Kosove duhet te protestojne me 29 Shtator per ta ndalur te keqen, per t'i thene jo manipulimit, korrupcionit, krimit, per te ndalur matrapazet dhe banden e Hashim Thacit e Kadri Veselit, per t'i treguar Ramush Haradinaj qe ka perfunduar koha e qeverisjeve te papergjegjeshme qe eshte bazuar ne dallavere, fyerje, mshehje nga pergjegjesite, dhe me konceptin e qeverise si punedhenes i qindra zevendes ministrave dhe ilakeve.

Qytetaret, te gjithe se bashku pa dallim duhet protestuar ne menyre dinjitoze, te qete e demokratike per te treguar qe keta nuk mund te luajne me kufinjet dhe pavaresine dhe integritetin e Kosoves, nuk mund te luajne me luginen e presheves, keta per 20 vite nuk kane bere asnje gje per viktimat e luftes, keta per 20 vite nuk kane bere asnje gje per te kompensuar demet e luftes perkundrazi kane amnistuar Serbine dhe kane lejuar qe udheheqesit e Serbise te fyejne Shqiptaret, kane fyer Fehmi e Xheve Ladrovicin dhe luften e tyre duke lejuar qe te behen vizita ku lartesohet e rehabilitohet emri i Slobodan Millosevicit.

Image
Haki Abazi

Duhet kuptuar qe po keta kerkonin miratimin per demarkacionin per liberalizim te vizave, ku jane Vizat? Keshilli minsitrave dhe perfaqesusit francez kane votuar kunder. Te paret e dijne mire se cfare sistemi te drejtesise dhe cfare korrupcioni dhe krimi i orgnizuar eshte ne shtet. Nuk mund te fjasohet askush e me se paku Blakaj apo ndokush tjeter per mosliberalizimin e vizave. Mosliberalizimi vizave eshte pasoje e lejimit te kidnapimit te qytetareve me leje qendrimi ne mes te Kosoves dhe jo vetem...Nuk ka shtet Evropian qe e merr seriozisht nje shtet te udheqhur nga Hashim Thaci, kryeprotagonisti i kidnapimit. Nuk ka liberalizim, nuk ka integrim, nuk ka ushtri, nuk ka zhvillim per nje shtet te kapur nga bandat e Thacit qe tani po kerkon nje faze te re te konflikti per te qendruar ne pushtet.

Nuk jane pak 20 vite per te pare se cka jane rezultatet e kesaj diktature kapilare qe kontrollon dhe shantazhon kedo dhe cdo pjese te jetes institucionale. Kjo strukture keta njerez kane kercnuar dhe po kerncojne edhe bashkepunetoret e tyre te afert, ish luftetare, komandante. Kjo bande jane duke insistuar ne liberalizim me te vetemin qellim qe te shprazet Kosova, qe keta lirshem te kontrollojne me parate e vjerdhura votat dhe zgjedhejt e ardheshme. Keta nuk po kuptojne qe edhe Millosevici ka pase te njejten strategji por i eshte kthyer bumerang.

Shqiptaret ne Kosove duhet te protestojne me 29 Shtator per ta ndalur te keqen, per t'i thene jo manipulimit, korrupcionit, krimit, per te ndalur matrapazet dhe banden e Hashm Thacit e Kadri Veselit, per t'i treguar Ramush Haradinaj qe ka perfunduar koha e qeverisjeve te papergjegjeshme qe eshte funksionon me dallavere, fyerje, mshehje prej pergjegjesive, dhe me konceptin e qeverise si punedhenes i qindra zevendes minsitrave dhe ilakeve.

Qytetaret te gjithe se bashku pa dallim duhet protestuar ne menyre dinjitoze, te qete e demokratike per te treguar qe keta nuk mund te luajne me kufinjet dhe pavaresine dhe integritetin e Kosoves, nuk mund te luajne me luginen e presheves, keta per 20 vite nuk kane bere assnje gje per viktimat e luftes, keta per 20 vite nuk kane bere asnje gje per te komoensuar demet e luftes perkundrazi kane amnistuar Serbine dhe kane lejuar qe udhehqesit e Serbise te fyejne Shqiptaret, kane fyer Fehmi e Xheve Ladrovicin dhe luften e tyre duke lejuar qe te behen vizita ku lartesohet e rehabilitoeht emri i Slobodan Millosevicit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...