Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare - Bota Sot
Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Amerika

Trump: Nuk do të shpall kaq shpejt emergjencën kombëtare

Më: 11 janar 2019 Në ora: 23:27
Donald Trump

Presidenti amerikan, Donald Trump pohoi sot në ditën e 21-ë të “shutdown” që ka mbyllur një pjesë të administratave federale, se nuk do të shpalltë kaq shpejt procedurën e emergjencës kombëtare, që do t’i jepte kompetenca të jashtëzakonshme.

“Zgjidhja më e lehtë për mua është të shpall emergjencë kombëtare, por nuk do ta bëj kaq shpejt, pasi është Kongresi që do të bëjë një veprim të tillë”, deklaroi Trump gjatë një tryeze ku u diskutua për sigurinë në kufijtë.

Asnjë kompromis nuk duket se është i afërt mes demokratëve dhe presidentit republikan, i cili kërkon të financohet me 5,7 miliardë dollarë ndërtimi i murit me Meksikën, për të bllokuar emigracionin në kufirin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...