Paralizimi i administratës amerikane hyn në ditën 22, një rekord historik - Bota Sot
Paralizimi i administratës amerikane hyn në ditën 22, një rekord historik

Amerika

Paralizimi i administratës amerikane hyn në ditën 22, një rekord historik

Më: 12 janar 2019 Në ora: 18:41
Foto ilustrim

Presidenti amerikan, Donald Trump vazhdoi sot me thirrjet për financimin e murit që kërkon të ngrejë në kufij me Meksikën ndërkohë që paralizimi i pjesshëm i administratës (shutdown) ka hyrë në ditën e 22-të, duke e kthyer në më të gjatin në historinë e SHBA-së.

“Shutdown” përkon me faktin që qindra punonjës të qeverisë amerikane të mos vijnë në punë ose të punojnë pa pagesë, si dhe muzetë dhe parqet të mbyllen.

Rekordi i paralizës më të gjatë në historinë e SHBA-së sot u thye. “Shutdown” më i gjatë ka qenë 21 ditë, mes fundit 1995 dhe fillimit 1996, nën presidencën e Bill Clinton.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...