Trump: Shteti Islamik nuk kontrollon më asnjë territor në Siri - Bota Sot
Trump: Shteti Islamik nuk kontrollon më asnjë territor në Siri

Amerika

Trump: Shteti Islamik nuk kontrollon më asnjë territor në Siri

Më: 22 mars 2019 Në ora: 19:51
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump

Presidenti Trump, paraqiti para gazetarëve një hartë të Sirisë, në kohën kur ai u zgjodh president i SHBA-ve, në të cilën me pika të kuqe shënjestroheshin vendet e shumta që mbante nën kontroll grupi militant, dhe një hartë tjetër të ditëve të sotme, e cila nuk kishte asnjë pikë të kuqe.

“Ja ku e keni hartën. Urime”, tha Trump para gazetarëve.

Megjithatë zyrtarët e Shteteve të Bashkuara i thanë agjencisë Reuters se luftimet kanë vazhduar edhe gjatë ditës së enjte ndërmjet forcave që mbështeten nga SHBA-ja dhe grupit militant të ashtuquajtur Shteti Islamik në territorin e fundit që mbajnë nën kontroll.

Forcat Demokratike Siriane (SDF) janë përleshur gjatë ditës së enjte me militantët e fshehur në rajonin Baghouz. Forcat siriane janë mbështetur nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders iu tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë, të premten se grupi militant nuk mban më asnjë territor nën kontroll në Siri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...