Ka vdekur ish-presidenti argjentinas de la Rua në moshën 81 vjeçare - Bota Sot
Ka vdekur ish-presidenti argjentinas de la Rua në moshën 81 vjeçare

Amerika

Ka vdekur ish-presidenti argjentinas de la Rua në moshën 81 vjeçare

Më: 9 korrik 2019 Në ora: 16:00
Fernando De La Rua

Kreu i shtetit argjentinas Fernando de la Rua - i cili u evakua nga helikopteri nga pallati presidencial gjatë krizës ekonomike të vitit 2001 - vdiq të martën në Buenos Aires në moshën 81 vjeçare, shkruan AFP.

"Unë ndaj dhimbjen e familjes së tij," tha Presidenti Mauricio Macri, në shpalljen e vdekjes së tij. "Udhëtimi i tij demokratik meriton njohje nga të gjithë argjentinasit".

De la Rua, që shërbeu nga viti 1999 deri në vitin 2001, vdiq të martën në mëngjes në një klinikë në kryeqytet ku ishte shtruar në spital me probleme të zemrës dhe veshkave, sipas mediave lokale.

Presidenca e tij e shkurtër ishte e zhytur nga kriza më e keqe ndonjëherë ekonomike e Argjentinës, një rënie e rëndë ekonomike që shkaktoi trazira bankare dhe trazira vdekjeprurëse në rrugë.

Më shumë se 30 vetë u vranë në trazirat, skenë e përplasjeve të dhunshme në ditët e fundit të presidencës de la Rua.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...