Stuhia Barry, priten shira të rrëmbyer - Bota Sot
Stuhia Barry, priten shira të rrëmbyer

Amerika

Stuhia Barry, priten shira të rrëmbyer

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 07:12
SHBA

Në Shtetet e Bashkuara, Uragani Barry që goditi të dielën tokën në shtetin e Luizianës, u dobësua gradualisht në një stuhi tropikale.

Por Qendra Kombëtare e Uraganëve paralajmëroi se Barry ka rrezik të fuqizohet sërish, duke sjellë shira të rrëmbyer dhe rrezikun e përmbytjeve në disa pjesë të Gjirit të Meksikës dhe në Pjesën e Poshtme të Luginës së Misisipit.

Të hënën parashikohet që stuhia të shkaktojë 50 centimetra shi në këto zona. Uragani Barry shënoi fillimin e stinës së uraganëve në brigjet e Oqeanit Atlantik. Fillimisht erërat kishin shpejtësinë 75 kilometra në orë, por stuhia po lëviz tani drejt veriperëndimit me shpejtësinë 13 kilometra në orë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...