Imazhe tronditëse: Arinjët enden nëpër shkretëtirën kanadeze pas mungesës së salmonit - Bota Sot
Imazhe tronditëse: Arinjët enden nëpër shkretëtirën kanadeze pas mungesës së salmonit

Amerika

Imazhe tronditëse: Arinjët enden nëpër shkretëtirën kanadeze pas mungesës së salmonit

Më: 5 tetor 2019 Në ora: 20:29
Foto

Imazhe tronditëse janë shfaqur të arinjve të thinjur dhe të uritur në kërkim të dëshpëruar të peshkut, pavarësisht një popullsie të varfër të salmonit në Kanada, vetëm një muaj para se kafshët do të gërmojnë për ngrohtësi.

Fotografitë e përzemërta të arinjve janë realizuar pranë brigjeve të Knight Inlet në Bregun e Kolumbisë Britanike nga fotografi kanadez Rolf Hicker, i cili i postoi në Facebook më 23 shtator.

Një arush nënë mund të shihet duke gjuajtur peshkun së bashku me dy këlyshët e saj të ariut, fytyrën dhe trupin e saj dhe konturet e eshtrave dhe muskujve të saj të dukshëm përmes leshit të saj për shkak të peshës së saj të ulët.

Peshkatarët tregtarë në Kolumbinë Britanike e kanë quajtur këtë vit sezonin më të keq të salmonit në gati 50 vjet.

Ekspertët thonë se aktiviteti njerëzor siç është kultivimi i salmonit, i cili ndot ujin dhe çon në sëmundje te peshqit, dhe ndryshimi i klimës, i cili ka ngrohur temperaturat e ujit, kanë kontribuar në pakësimin e popullatës së peshkut.

"Këtu në Broughton nuk ka mbetur salmon për arinjtë," tha Hicker. 'Reklamimi tregon akoma arinjtë e lumtur që festojnë në salmon, mirë, më vjen keq ta them - jo këtu.'

Imazhet shqetësuese janë një kontrast shumë larg nga arinjtë që përgatiten për dimër duke vajtuar për ushqime diku tjetër në hemisferën Veriore. Parku Kombëtar Katmai në Alaska po feston Javën e Fat Bear 2019 nga 2 deri në 8 tetor, ku tifozët votojnë për fotografitë e arinjve të tyre të preferuar të kopërve në park, transmeton Dailymail.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...