Donald Trump lëshon paralajmërim për Iranin: Mos i vrisni protestuesit tuaj, SHBA po ju vëzhgon - Bota Sot
Donald Trump lëshon paralajmërim për Iranin: Mos i vrisni protestuesit tuaj, SHBA po ju vëzhgon

Amerika

Donald Trump lëshon paralajmërim për Iranin: Mos i vrisni protestuesit tuaj, SHBA po ju vëzhgon

Më: 12 janar 2020 Në ora: 18:38
Donald Trump

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump lëshoi ​​një paralajmërim të rreptë të dielën për Iranin ndërsa udhëheqësit në Teheran u bashkuan me protestuesit që dolën në rrugë pasi qeveria pranoi të ka rrëzuar aksidentalisht avionin e pasagjerëve ukrainas.

“Për udhëheqësit e Iranit – MOS I VRITNI PROTESTUESIT TUAJ”, ka shkruar Donald Trump në Twetter. “Mijëra tashmë janë vrarë ose burgosur nga ju, dhe Bota po vëzhgon. Më e rëndësishmja, SHBA po shikon”.

“Kthejeni përsëri internetin dhe lini që reporterët të lirë! Ndaloni vrasjen e popullit tuaj iranian”, tha Trump.

Protesta të shumta antiqeveritare shpërthyen në universitetet në të gjithë Iranin të shtunën me studentë që kërkuan dorëheqjen e Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei.

Protestat vijnë ndërsa tensionet Irani-SHBA mbeten të larta, me Trump që akuzon Iranin për planifikimin e sulmeve ndaj katër ambasadave amerikane, dhe kjo ishte arsyeja pse Shtetet e Bashkuara të Amerikës vranë gjeneralin iranian Qaseem Soleimani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat