Mbi një mijë migrantë të Amerikës Qendrore përpiqen të hyjnë në Meksikë - Bota Sot
Mbi një mijë migrantë të Amerikës Qendrore përpiqen të hyjnë në Meksikë

Amerika

Mbi një mijë migrantë të Amerikës Qendrore përpiqen të hyjnë në Meksikë

Më: 18 janar 2020 Në ora: 17:59
Foto

Më shumë se një mijë migrantë të Amerikës Qendrore të shtunën u ngjitën në një urë që përshkon lumin Suchiate midis jugut të Meksikës dhe Guatemalës ndërsa rojet Kombëtare të Meksikës u përpoqën të pengonin udhëtimin e tyre në veri, shkruan AP.

Zyrtarët meksikanë lejuan disa dhjetëra migrantë të hynin në vend përmes urës, ndërsa një zë mbi një altoparlant paralajmëroi se migrantëve mund të mos u jepet azil në SHBA edhe nëse ata e bëjnë atë atje.

Pranë, qindra roje rreshtuan lumin për të mos lejuar që migrantët të kalonin në Meksikë në mënyrë klandestine. Zëri në altoparlant paralajmëroi pa pushim se ata që kalojnë lumin "po hyjnë në Meksikë ilegalisht".

Qeveria e Meksikës ka thënë se migrantët që hyjnë në vend pa u regjistruar nuk do të lejohen të kalojnë nga zona e saj kufitare jugore. Por ata që kërkojnë azil ose mbrojtje të tjera do të lejohen të aplikojnë dhe legalizojnë statusin e tyre në Meksikë.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat