Ende nuk ka bisedime me Irakun për largimin e trupave amerikane

Amerika

Ende nuk ka bisedime me Irakun për largimin e trupave amerikane

Më: 23 janar 2020 Në ora: 23:11
James Jeffrey

Shtetet e Bashkuara nuk kanë hyrë ende në bisedime me Irakun për largimin e trupave amerikane nga vendi, siç kërkohet nga parlamenti irakian, tha të enjten një zyrtar i lartë amerikan, raporton AFP.

"Nuk ka pasur ndonjë angazhim të vërtetë," tha ambasadori James Jeffrey, i dërguari special i SHBA për Sirinë dhe koalicioni kundër Shtetit Islamik.

"Pozicioni ynë, siç e dini --- ne e kemi thënë disa herë - është që ne jemi të gatshëm të diskutojmë me qeverinë Irakiane marrëdhëniet tona të përgjithshme strategjike," u tha Xhefrey gazetarëve.

"Ne kemi një Marrëveshje Strategjike Kornizë me Irakun që nga viti 2008," tha ai. "Ai mbulon angazhimin ekonomik, të sigurisë dhe diplomatikës në të gjithë bordin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat