Dy tërmete me magnitudë 5.0 godasin Teksasin

Amerika

Dy tërmete me magnitudë 5.0 godasin Teksasin

Më: 26 mars 2020 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Dy tërmete kanë ndodhur në qendër të Teksasit Perëndimor, raporton AP.

Dridhja e parë u regjistrua në një madhësi 3,0 të enjten në fillim. E dyta ishte me madhësi 5.0 rreth gjashtë orë më vonë, sipas Sondazhit Gjeologjik të Sh.B.A.

"Ndihej sikur një kamion po kalonte, atëherë mund të dëgjonit një çarje në mure," tha Verta Sparks, një nëndrejtore në Departamentin e Sherifit të Qarkut Loving.

Qarku është me popullsi të paktë, por plot trafik kamionësh që i shërbejnë industrisë së shpimit të naftës në pellgun përreth Permian.

Gjeologët thonë se mijëra tërmete të regjistruara vitet e fundit kanë qenë të lidhura me injeksionin nëntokësor të ujërave të zeza nga prodhimi i naftës dhe gazit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat