Nju Jorku, me diell bëri hapjen e parë mbas disa javëve të karatinës së coronavirusit COVID-19 - Bota Sot
Nju Jorku, me diell bëri hapjen e parë mbas disa javëve të karatinës së coronavirusit COVID-19

Amerika

Nju Jorku, me diell bëri hapjen e parë mbas disa javëve të karatinës së coronavirusit COVID-19

Nga: B.S Më: 3 maj 2020 Në ora: 21:21
Foto ilustrim

Koronavirusët e lodhur nga adhuruesit e diellit qëndruan në parqe ndërsa NYC, po hap rrugët për të ofruar hapësirë më të hapur për njujorkezët

Vizitorët pushojnë dhe shijojnë pamjen në lëndinë në një nga parqet natyrore “ Brooklyn Bridge Park “ në Brooklyn NYC, në një ditë të ngrohtë me diell si ajo e këtyre ditëve shkruan tabloidi i njohur New York Daily Neës, i cili solli edhe fotografitë e Jeff Bachner, të kësaj dite të bukur pranverore në Nju Jork.

New York Daily Neës, shkruan se vizitorët adhurues të natyrës pushuanë dhe shijuanë ditën e bukur me diell dje duke u rrezitur me familjet e tyre në një nga lëndinat e parqeve në Brooklyn, atë në “Brooklyn Bridge Park” në një ditë të ngrohtë me diell, mbas kësaj pranvere që kaloi vetëm gri.

Autoritetet “lëshuan” pak pe, me masat e marra deri në 12 maj duke “paraljamëruar se më në fund Pranvera ka dalë edhe në Nju Jork –

Megjithatë, autoritetet bëjnë me dije se duhet ruajtur distancimi shoqëror edhe masakat, megjithsë këtë të shtunë ato edhe u “shkelën” madje edhe në parkun që ndodhet pranë shtëpisë së kryebashkiakut të De Blasio, shkruan New York Daily News.

Simbas këtij tabloidi të bukur, thuhet se zyrtarët e qytetit kanë hapur disa rrugë afër parqeve të qytetit, duke u dhënë banorëve të të Nju Jorkut të lodhur nga masat e coronavirusit COVID-19, të dalin të kujdeshëm nga hapësira pandemike koronavirus për të shetitur edhe në natyrë – jashtë qëndrimit në shtëpi.

Shumë njerëz – shumë prej tyre u panë edhe pa maska për fytyrën - ngritën “kampin veror” mebatanije, peshqirë dhe karrige në lëndinat në parkun “ Carl Schurz Park”, në Gracie Mansion shkruan New York Daily Neës.

Reportazhi plot gjallëri dhe jet sjell edhe episode nga dita e djeshme : Lawrence Chan, 39 vjeçe, e shtyte karrocën me djalin e saj 18 muajsh Logan në një shëtitje përgjatë rrugës East Avenue, e cila ishte kryesisht e mbyllur për trafik, si pjesë e përpjekjes së qytetit për t'u dhënë njerëzve hapësirë më të hapur, dje.

"Pasi moti u përmisua ndjeshëm – mbas pesë ose gjashtë javëve në karantinë të vetme – njerëzve tani u duhet një vend për të shkuar,dhe dalë në natyrë" tha Chan.

"Kjo ndoshta është nga ditët më të këndshme, të këtyre javëve," tha John Keenan, 57 vjeç, ndërsa lodronte me qentë e tij jashtë Parkut Schurz.

Doug Gordon mori dy fëmijët e tij, Galit, 10 vjeç dhe Zeb, 7 vjeç, për të “thënë” fund mbylljes dhe të dilte lirëshëm në Prospect Park Ëest.

Segundo Latacela, 38 vjeç, një punëtor në ndërtim, tha se ishte shëtitja e tij e parë jashtë me djalin e tij brenda disa javësh, ndërsa ata lëviznin në një rrugë që më parë kishte qenë e bllokuar, pranë Parkut Forest në Queens.

"Ne të gjithë kemi qëndruar brenda për kaq kohë," tha Thomas Ramsey, 32 vjeç, një kinematograf. "Unë mendoj se ia vlen tani që për shëndetin tonë të mund të dalim, më shumë dhe të kemi pak më shumë hapësirë."

Komisioneri i Departamentit të Transportit, Polly Trottenberg, tha që mbyllja e rrugëve është vetëm një hap i parë në një plan më të madh për të mbyllur deri në 100 milje rrugë të qytetit për trafikun në momente të caktuara gjatë pandemisë.

Rreth shtatë kilometra rrugë ishin të mbyllura për të gjithë, por trafiku lokal, përfshirë këtu afër Parkun Highbridge në Bronx, Ft. Parku Tryon në Inwood, dhe në Flushing - Parqet Pyjore në Queens.

Cuomo: Jo hapje të "verbër" të Nju Jorkut

Zeri i Amerikes tha se Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo tërhoqi vëmendjen ndaj atyre që i quan kërkesa të parakohshme për rihapje të shtetit. Ai tha se ai e dinte që njerëzit po hasnin vështirësi për shkak të papunësisë, por ai tha se ishte e nevojshme më shumë kohë për të kuptuar situatën e krijuar nga koronavirusi.

Ndërsa rreth gjysma e shteteve kanë rihapur pjesërisht ekonomitë e tyre gjatë kësaj fundjave, zoti Cuomo tha se kishte nevojë për më shumë informacion mbi atë që po bënte pandemia në shtetin e tij, më i godituri në vend nga sëmundja, përpara se të merrte vendim për të lehtësuar kufizimet që synojnë të frenojnë përhapjen e saj.

"Kur noton në ujëra të paeksploruar, nuk do të thotë se duhet të veprosh verbërisht", tha ai. Ai shtoi se në këtë situatë është e nevojshme “përdorimi i informacionit për të përcaktuar veprimet pa u udhëhequr nga emocionet e politika apo nga ajo që mendojnë apo ndjejnë njerëzit.

Faktet tha zoti Cuomo duhen të jenë baza e gjykimit, tha Zeri i Amerikes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat