SHBA arrin një marrëveshje tjetër për sigurimin e 100 milionë dozave të vaksinës kundër koronavirusit

Amerika

SHBA arrin një marrëveshje tjetër për sigurimin e 100 milionë dozave të vaksinës kundër koronavirusit

Më: 1 gusht 2020 Në ora: 23:50
Foto ilustrim

Dy kompani të mëdha farmaceutike do të furnizojnë qeverinë e SHBA-së me 100 milion doza të një vaksine eksperimentale kundër coronavirusit.

Sipas medieve të huaja, marrëveshja u nënshkrua me kompaninë franceze Sanofi si dhe me ndërmarrjen britanike GalxoSmithKline.

Qeveria do të paguaj deri në 2.1 miliardë euro për të furnizuar vaksina të mjaftueshme për 50 milionë njerëz, ndërsa parashihet mundësia edhe për blerjen e 500 milionë dozave të tjera.

Marrëveshja mes këtyre dy palëve vjen pas programit “Operation Warp Speed”, i cili ka për qëllim sigurimin e një vaksine kundër coronavirusit deri në fundit 2020. Programi u lansua nga vetë qeveria amerikane. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat