​SHBA: Të paktën pesë të vdekur në stuhinë tropikale

Amerika

​SHBA: Të paktën pesë të vdekur në stuhinë tropikale

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 19:07
Foto ilustrim

Të paktën pesë njerëz kanë humbur jetën në stuhinë tropikale Isaias që shkatërroi bregdetin lindor të Shteteve të Bashkuara dhe qindra-mijëra njerëz janë ende pa energji elektrike.

Pasi goditi Karolinën e Veriut si një uragan i kategorisë një ditën e hënë, Isais u dobësua në një stuhi tropikale dhe u drejtua përgjatë bregdetit të Atlantikut.

Tani ka arritur në Kanada, ku shpreson të shpërndahet, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganit (NHC).

Tornadoja shembi një shtëpi në Karolinën e Veriut dhe vrau dy njerëz, tha guvernatori Roy Cooper.

Dy njerëz të tjerë u vranë duke rënë pemë në makinat e tyre, një në New York dhe një në Maryland.

Në Delaware, një banor (80) humbi jetën nga një degë peme. Rreth tre milionë njerëz janë prekur nga ndërprerjet e energjisë, veçanërisht në shtetet Maryland, New Jersey, New York dhe Connecticut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat