Veshje luksoze, kafshë ekzotike dhe vazo të çmuara – një luks i paparë nga trafikantët e drogës në Meksikë

Amerika

Veshje luksoze, kafshë ekzotike dhe vazo të çmuara – një luks i paparë nga trafikantët e drogës në Meksikë

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 18:57
Foto ilustrim

Dominimi që grupi La Unión Tepito ka farkëtuar në Mexico City u ka lejuar anëtarëve të saj të hyjnë në një botë luksi në stilin e trafikantëve të famshëm të drogës dhe karteleve ndërkombëtarë meksikanë.

Pushimet në Evropë, veshje të markave më prestigjioze, kafshë ekzotike, makina të nivelit të lartë, rezidencat private dhe madje vazot nga Dinastia Ming, janë disa nga gjërat më të cmuara që ata kanë.

Megjithëse drejtuesit, partnerët dhe të afërmit e tyre kanë përfituar nga këto privilegje, grupi kriminal që operon në kryeqytet nuk ka qenë i kujdesshëm për të shpenzuar para nga tregtia e drogës, zhvatja, si dhe rrëmbimi. Dhe ndërsa fëmijët e Ismael El Mayo Zambada ose Joaquín El Chapo Guzmán, të kartelit të fuqishëm Sinaloa mburreshin, bashkëpunëtorët e La Unión Tepito kanë dhënë llogari për pasurinë e tyre përmes rrjeteve sociale.

Këtë të premte, 24 nëntor, Dionisio Flores Valle, Alias Nicho, babai i Oscar Andrés Flores Ramírez, El Lunares, udhëheqësi i La Unión Tepito, u arrestua.

Ky grup ka vepruar si një operator logjistik dhe financiar dhe përgjegjës për koordinimin e shpërndarjes së drogës për organizatën kriminale. Ai ishte një ndërmjetës për kartelin lokal në mënyrë që djali i tij, i cili megjithëse ishte i burgosur, të vazhdojë të udhëheqë së bashku me Roberto Moyado Esparza, alias El Betito.

Flores Valle kryente operacione me burime me origjinë të paligjshme dhe ishte pronar i një “biznesi për shitjen e artit të shenjtë” dhe gjërave antike me vlerë të lartë, midis të cilave spikasin “vazo të dinastisë Ming” , me vlerë prej pak më shumë se një milion pesos.

Dihet gjithashtu se ai kishte një llogari bankare (të ngrirë) me një bilanc të përafërt prej 2.5 milion pesos, si dhe një shtëpi në kompleksin ekskluziv të njohur si Zona Diamante de Acapulco, Guerrero, e cila ishte një dhuratë nga Lunares .

Përveç pasurisë dhe veshjeve të shtrenjta, kjo organizatë kapitale u ishe makina luksoze si: Bentley, Audi, Ford Escape, Mercedes Benz dhe një Range Rover Sport. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat