SHBA, 10 meksikanë ndërrojnë jetë nga COVID-19 në ditë

Amerika

SHBA, 10 meksikanë ndërrojnë jetë nga COVID-19 në ditë

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 10:00
Foto ilustrim

SHBA-ja është vendi më i prek nga COVID-19, ndërsa çdo ditë vdesin 10 meksikanë të prekur.

Sipas shifrave zyrtare të Ministrisë meksikane të Lidhje me Jashtë, në SHBA që nga muaji mars për shkak të COVID-19 kanë humbur jetën 10 meksikanë në ditë.

Për shkak të pandemisë deri më tani kanë vdekur 2.892 shtetas meksikanë, ndërsa shtetet e Neë York-ut, Kalifornisë, Arizonës dhe Texasit janë shtetet me më shumë vdekje.

Ndërkohë numri i vdekjeve të meksikanëve nga virusi në shtetet e tjera jashtë SHBA-së është 17. Meksika është vendi i 4-t me më shumë vdekje nga COVID-19 me 105.655, si dhe me 1.107.071 raste gjendet në vendin e 11-të.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat