Joe Biden betohet si president i SHBA-së: Kjo është dita e Amerikës

Amerika

Joe Biden betohet si president i SHBA-së: Kjo është dita e Amerikës

Nga: Bota sot Më: 20 janar 2021 Në ora: 15:53

(E plotësuar 22:03) - Biden hyn në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i ri amerikan, Joe Biden, ka hyrë në Shtëpinë e Bardhë ku do të qëndrojë për katër vjet, pas fitores në zgjedhjet presidenciale amerikane në nëntor.

Bideni me familjarët e tij bënë ecjen e famshme në dy blloqet e fundit para Shtëpisë së Bardhë.

Në hyrje ai u përshëndet nga ushtarë e bende muzikore.

Biden bëri të mërkurën betimin si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara.

(18:20) - Menjëherë pas betimit si president i 46-të i SHBA-së, miku i madh i shqiptarëve Joe Biden ka mbajtur fjalimin e tij përurues.

"Kjo është dita e Amerikës. Kjo është një ditë e demokracisë, një ditë historie dhe shprese", tha Biden në fillim.

"Sot ne nuk po festojmë triumfin e kandidatëve, por të demokracisë. Vullneti i njerëzve është respektuar. Ne kemi mësuar përsëri se demokracia është e çmuar, por edhe e brishtë. Në këtë moment, të dashur miq, demokracia ka fituar”, tha Biden.

Image

"Faleminderit paraardhësve të mi nga të dy palët, nga thellësia e zemrës sime. Natën e kaluar unë fola me presidentin Carter, i cili nuk mund të ishte këtu sot, por ne i bëjmë nderim atij këtu. Kombi, ne jemi njerëz të mirë. Ne kemi bërë kaq shumë përparim gjatë shekujve, por ka ende shumë para nesh. Duhet të rimëkëmbet, duhet të bëhemi mirë, kemi shumë detyra para nesh", tha ai.

"Miliona punë janë humbur, qindra mijëra kompani janë mbyllur. Ëndrra e drejtësisë për të gjithë nuk do të vonohet. Ngritja e ekstremizmit politik dhe terrorizmit të brendshëm është diçka me të cilën duhet të përballemi dhe duhet ta mposhtim," tha ai.

Image

"Ajo që na duhet është ajo që është më e vështirë për t'u arritur në një demokraci - uniteti. Uniteti. Sot, gjithë shpirti im është në këtë, në bashkimin e kombit tonë dhe popullit tonë. Unë ftoj të gjithë amerikanët të bashkohen me mua në këtë", shtoi ai.

"Përmes unitetit, ne mund të arrijmë gjëra të mëdha dhe të rëndësishme - të krijojmë vende pune, të mësojmë fëmijët tanë në shkolla, të mundim virusin, të arrijmë drejtësi racore dhe ta bëjmë edhe një herë Amerikën forcën kryesore të së mirës në botë. Unë e di që forcat që na ndajnë janë të thella dhe reale, por ato nuk janë të reja. Historia jonë është një luftë e vazhdueshme midis idealit amerikan - që ne të gjithë jemi krijuar të barabartë - dhe realitetit mizor, racizmit dhe ekstremizmit", tha ai.

"Në secilin nga këto momente, mjaft prej nesh janë mbledhur për të ecur përpara. Historia, besimi dhe arsyeja po ecin përpara. Ne nuk duhet ta shohim veten si armiq, por si fqinjë. Duhet të ndalojmë konfliktet dhe të ulim temperaturën. Pa unitet nuk ka paqe, ka vetëm kaos. Nëse bashkohemi, do të kemi sukses", tha ai.

"Sot, le të fillojmë së bashku përsëri. Le të fillojmë të dëgjojmë dhe respektojmë njëri-tjetrin. Ne duhet të hedhim poshtë një kulturë në të cilën manipulohen ose madje trillohen fakte", tha ai.

"Amerikanët e mi të dashur, unë besoj se Amerika është shumë më e mirë se kjo. Kur bashkimi ynë varet në buzë, ne qëndrojmë këtu. Ne jemi këtu ku doktor King foli për ëndrrën e tij. Sot ne shënojmë gruan e parë në pozicionin e nënkryetarit, mos më thuaj të gjërat nuk ndryshojnë”, tha ai.

"Dhuna nuk do të ndodhë më këtu. As sot e as më kurrë", tha ai.

"Për të gjithë ata që nuk më mbështetën - ju lutem më dëgjoni. Nëse akoma nuk pajtohemi - ashtu qoftë. Kjo është Amerika. E drejta për të mos u pajtuar është një nga forcat më të mëdha të këtij vendi. Unë ju premtoj këtë - unë do të jem president dhe do të luftoj në mënyrë të barabartë për ata që më mbështetën, si për ata që nuk më mbështetën", tha ai.

"Muajt e kaluar na kanë dhënë një mësim të dhimbshëm - ka të vërteta dhe gënjeshtra. Gënjeshtrat u thuhet të fitojnë pushtet dhe fitim. Por udhëheqësit janë betuar në Kushtetutë, për të mbrojtur të vërtetën dhe për të mposhtur gënjeshtrën", tha ai.

(18:11) - Joe Biden është betuar si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në një ceremoni të pazakontë për shkak të masave anti-COVID dhe për shkak të masave të sigurisë si pasojë e protestave të dhunshme që ngjanë para disa javësh, Bideni merr udhëheqjen në një kohë të vështirë për vendin.

Presidenti Biden për bashkimin e Amerikës: I gjithë shpirti im është në këtë

Presidenti Biden, pasi bëri betimin e zyrës, foli për rëndësinë e bashkimit të vendit, duke thënë "gjithë shpirti im është në këtë", shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Image

"Sot, në këtë ditë janari, gjithë shpirti im është në këtë: Bashkimi i Amerikës së bashku, bashkimi i njerëzve tanë, bashkimi i kombit tonë," tha ai.

Presidenti u bëri thirrje amerikanëve që të bashkohen për të kapërcyer sfidat e jashtëzakonshme me të cilat përballet kombi - një ide që ai shpesh e përmendte në fushatën e fushatës.

Image

"Për të kapërcyer këto sfida, për të rivendosur shpirtin dhe për të siguruar të ardhmen e Amerikës duhen shumë më tepër sesa fjalët dhe kërkon më të pakapshmet nga të gjitha gjërat në një demokraci, unitet," tha Biden.

"Bashkimi për të luftuar armiqtë me të cilët përballemi. Zemërimi, inati dhe urrejtja, ekstremizmi, paligjshmëria, dhuna, sëmundja, papunësia dhe pashpresa. Me unitetin mund të bëjmë gjëra të mëdha, gjëra të rëndësishme," shtoi ai.

Biden: Vullneti i njerëzve është dëgjuar

Pasi bëri betimin e zyrës, Joe Biden tha se Dita e Përurimit ishte një festë e demokracisë dhe se "vullneti i njerëzve është dëgjuar".

"Sot ne festojmë triumfin, jo të një kandidati, por të një kauze - kauzës së demokracisë. Vullneti i njerëzve është dëgjuar dhe vullneti i njerëzve është marrë parasysh. Ne kemi mësuar përsëri që demokracia është e çmuar, Demokracia është e brishtë. Dhe në këtë orë, miqtë e mi, demokracia ka mbizotëruar ", deklaroi ai, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Image

"Kjo është dita e demokracisë, një ditë historie dhe shprese, e ripërtëritjes dhe vendosmërisë," tha Biden.

"Amerika është testuar përsëri dhe Amerika është ngritur në sfidë," shtoi ai.

***

Bideni, tash 78-vjeçar, fitoi në zgjedhjet e nëntorit ndaj ish-presidentit Donald Trump, që ka refuzuar të pranojë humbjen. Ai madje ka thyer traditën e gjatë amerikane duke refuzuar pjesëmarrjen në inaugurimin e pasuesit.

Presidenti i ri amerikan, Joe Biden, në adresimin e parë para amerikanëve pas betimit si president i SHBA-së, ka thënë se demokracia në SHBA ka triumfuar përballë çdo gjëje.

“Kjo është dita e Amerikës. Kjo është dita e demokracisë. Ditë e historisë dhe shpresës... Vullneti i qytetarëve është dëgjuar. Kemi mësuar sërish se demokracia është e brishtë, por demokracia ka triumfuar”, ka thënë ai.

(17:49) - Joe Biden është betuar si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në një ceremoni të pazakontë për shkak të masave anti-COVID dhe për shkak të masave të sigurisë si pasojë e protestave të dhunshme që ngjanë para disa javësh, Bideni merr udhëheqjen në një kohë të vështirë për vendin.

Bideni, tash 78-vjeçar, fitoi në zgjedhjet e nëntorit ndaj ish-presidentit Donald Trump, që ka refuzuar të pranojë humbjen. Ai madje ka thyer traditën e gjatë amerikane duke refuzuar pjesëmarrjen në inaugurimin e pasuesit.

Image

“Betohem solemnisht se do ta përmbush me besnikëri detyrën time si president i Shteteve të Bashkuara dhe se do ta ruaj dhe mbroj më së miri Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara. Me ndihmo, Zot”, tha Biden.

***

Joe Biden inaugurohet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara.

Kamla Harris po ashtu bën betimin si Nënpresidente.

Biden, 78 vjeç, është presidenti më i vjetër amerikan që merr detyrën.

Ceremonia e inaugurimit zhvillohet nën masa të rrepta sigurie dhe në mungesë të aktiviteteve festive si rrjedhojë e kufizimeve të koronavirusit.

Kamala Harris bën betimin

Image

Kamala Harris sapo ka bërë betimin e zyrës.

Në mesditë ET, Harris do të bëhet zyrtarisht femra e parë, e para me ngjyrë dhe e para nënkryetare e Azisë Jugore.

Ajo u betua nga gjyqtarja e Gjykatës së Lartë Sonia Sotomayor.

Biden është presidenti i 46-të i SHBA.

E veçanta e Bilbës me të cilën do të betohet Joe Biden

Joe Biden do të betohet si presidenti i 46-të, me biblën familjare.

Bibla përmban një kryq Celtic në kopertinë dhe është në familjen Biden që nga viti 1893. Biden përdori Biblën çdo herë që dha betimin si nënkryetar dhe për secilën prej shtatë betimeve të tij në Senat, duke filluar në vitin 1973.

Bibla u përdor gjatë betimit të tij si Zëvendës President në 2009 dhe 2013.

Në vitin 2009, betimi i fundit i Biden në Senat u vonua kur Bibla nuk mund të gjendej, njoftoi Wilmington News Journal.

Image

Beau Biden, djali i Biden i cili vdiq në 2015, gjithashtu përdori Biblën kur u betua si prokuror i përgjithshëm i Delaware në 2007.

"Çdo datë e rëndësishme është aty. Për shembull, çdo herë që jam betuar për ndonjë gjë, data ka qenë në atë dhe është shkruar në Bibël," i tha Biden Stephen Colbert në dhjetor 2020.

"Djali ynë, kur ai u betua si Prokuror i Përgjithshëm, të gjitha datat e rëndësishme në familjen tonë, janë shkruar prapa. Dhe thjesht ka qenë një trashëgimi familjare", tha Biden.

Lady Gaga këndon himnin kombëtar në ceremoni

Image

Këngëtarja Lady Gaga këndoi himnin kombëtar në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur, Joe Biden, nw Uashington.

Këngëtarja, e cila ka bërë fushatë për zgjedhjen e Bidenit, ka thënë se është “thellësisht e nderuar” që është zgjedhur për ceremoninë.

***

Joe Biden, presidenti i zgjedhur amerikan, është gati për betimin si presidenti i 46-të i SHBA-së.

Image

Ai është mirëpritur nga të pranishmit me shumë duartrokitje.

***

E veshur me ngjyrë vjollce, cili është mesazhi nga Kamala Harris?

Kamala Harris është vendosur të hyjë në histori si e para femër, e para me ngjyrë dhe e para nënkryetare e Azisë Jugore dhe ajo do të bëjë betimin e saj e veshur me ngjyrën vjollcë, si një tundje për Shirley Chisholm, gruaja e parë afro-amerikane që kandidon për presidente, shkruan CNN, përcjell Bota sot..

"Kamala Harris ka veshur ngjyrë vjollcë, diçka mjaft domethënëse për të. Kur ajo kandidoi për presidente, një nga ngjyrat e fushatës së saj ishte vjollca dhe e verdha. Kjo është një tundje për Shirley Chisholm e cila garoi për presidente si një grua me ngjyrë dekada më parë dhe e frymëzoi karrierën e saj politike, "raporton Abby Phillip i CNN.

Image

Chisholm bëri fushatë për nominimin presidencial të Partisë Demokratike në 1972.

Phillip shtoi:

"Ju e shihni Kamala Harris duke tundur kokën në këtë moment të madh në historinë Amerikane për kaq shumë gra, njerëz me ngjyrë, për motrat e saj të lezetshme në Alpha Kappa Alpha, të inkorporuara."

Trump ndoqi procedurat e inaugurimit gjatë rrugës për në Florida

Presidenti Trump mbajti një sy në procedurat e inaugurimit gjatë rrugës për në Palm Beach.

Kështu ka thënë për CNN një person në bordin e fluturimit, përcjell Bota sot.

Trumps u larguan nga Forca Ajrore Një menjëherë pasi Zëvendës Presidenti Mike Pence hyri në ceremoninë në Kapitolin e SHBA, ku Joe Biden do të betohet.

Trump sot mbajti fjalimin e fundit si president.

***

Shumica e zyrtarëve dhe figurave të larta shtetërore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hyrë në ambientet e Capitolit ku do të bëhet betimi i presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Ceremonia është refuzuar nga ish-presidenti Donald Trump që ka lëshuar sot Shtëpinë e Bardhë.

Image
Image

Trump sapo zbarkoi në Florida

Presidenti Trump dhe Melania sapo zbarkuan në Florida, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Trump kishte një ceremoni të shkurtër lamtumire në Joint Base Andrews herët këtë mëngjes.

Në vërejtjet e shkurtra, të pashkruara, ai premtoi të "luftojë gjithmonë" dhe i uroi administratës së ardhshme të Biden "fat të madh".

“Ju jeni njerëz të mahnitshëm. Ky është një vend i madh, i shkëlqyeshëm. Ishte nder dhe privilegji im më i madh që kam qenë Presidenti juaj, ”tha Trump para një turme të familjes dhe stafit të tij.

Trump do të jetë në Florida kur Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe Zëvendës Presidentja Kamala Harris të bëjnë betimin në mesditë, në këtë moment ai nuk do të jetë më president.

Çfarë ka thënë Biden se do të bëjë në ditët e para si president?

Do ta anulojë vendimin e presidentit në largim, Donald Trump, për tërheqjen e SHBA-së nga Marrëveshja e Parisit për Klimën.

Do ta tërheqë lejen presidenciale të dhënë për tubacionin Keystone XL, i cili kundërshtohet nga ambientalistët dhe grupet e amerikanëve vendas.

Do t'i revokojë politikat e Trumpit për imigracionin dhe shpalljen e gjendjes emergjente, që ka ndihmuar në financimin e ndërtimit të një muri në kufi me Meksikën.

Do ta bëjë të detyrueshme maskën dhe distancimin social për punonjësit federalë dhe në ndërtesat federale.

Do t’i japë fund ndalesës së udhëtimit për vizitorët nga disa vende, kryesisht myslimane.

Bideni i drejtohet me mesazh emocionues bashkëshortes para inaugurimit

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden i është drejtuar me një mesazh emocionues bashkëshortes, Jilly, pak para inaugurimit si president.

“Të dua Jilly, dhe nuk di si të të falënderoj që je përkrah meje në rrugën tonë përpara”, ka shkruar ai në Twitter.

Edhe Pence i la një letër Kamala Harris

Nënpresidenti Mike Pence la një letër për Zëvendës Presidenten e zgjedhur Kamala Harris, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Kjo pritej të ndodhte.

Harris dhe Pence folën në telefon javën e kaluar. Presidenti Trump gjithashtu shkroi një letër për Presidentin e zgjedhur Joe Biden.

Një burim e përshkroi atë si një "shënim personal" që vazhdon temën që ai kishte në fjalimin e tij lamtumirës, duke u lutur për suksesin e vendit dhe administratën e re të kujdeset për vendin.

Joe Biden arrin në Capitol për inaugurim

Eskorta e presidentit të zgjedhur, Joe Biden, ka arritur në hapësirat e Capitolit para inaugurimit të tij.

Liderët e Kongresit pritet ta përshëndesin gjatë hyrjes drejt hapësirës së caktuar për inaugurim.

Bideni pritet të betohet më vonë.

Image

Zëvendëspresidenti Pence arrin për ceremoninë e inaugurimit

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka arritur në Capitol për ceremoninë e inaugurimit të Joe Bidenit president.

Presidenti në largim, Donald Trump, s’do të marrë pjesë në inaugurim. Ai tashmë është larguar nga Shtëpisë së Bardhë.

Image

Obama dhe Clintonët kanë mbërritur për inaugurimin e Biden

Ish Presidenti Barack Obama dhe ish zonja e parë Michelle Obama kanë mbërritur në Kapitolin e SHBA-ve, për inaugurimin e Joe Biden, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Mbërritja e tyre u pasua nga ish Presidenti Bill Clinton dhe e nominuara për President të Demokratëve 2016 Hillary Clinton.

Ka mbetur edhe pak kohë deri në inaugurimin e Biden President.

Në anën tjetër, Trump është larguar nga Shtëpia e Bardhë.

Melania Trump i la një letër Jill Biden

Melania Trump la një "shënim të shkurtër mirëseardhjeje" për Jill Biden, i ka thënë CNN një burim i njohur me këtë çështje, përcjell Bota sot.

Është e paqartë se ku u la ose përmbajtja e tij e saktë.

Presidenti Trump gjithashtu la një shënim për Presidentin e zgjedhur, sipas një personi të njohur me këtë çështje.

Trump dhe Melania sot u larguan nga Shtëpia e Bardhë, ndërsa Biden do të inaugurohet si president./BS/

(15:49) - Biden pak para inaugurimit: Është ditë e re në Amerikë

Kanë mbetur edhe pak orë deri në inaugurimin e Joe Biden president të SHBA-ve.

E përmes një postimi në Facebook, Biden i është drejtuar popullit amerikan, duke thënë se sot është ditë e re për Amerikën, përcjell Bota sot.

“Është ditë e re në Amerikë”, ka shkruar ai, derisa ka publikuar foto nga vendi ku pritet të bëhet inaugurimi.

Ndryshe, Donald Trump tashmë është larguar nga Shtëpia e Bardhë./BS/

Harris nderon gratë që “shtruan rrugën për këtë moment”

Pas pak orësh, Kamala Harris do të bëhet nënpresidentja e parë amerikane grua dhe me ngjyrë.

Derisa përgatitet të marrë rolin, ajo nderoi gratë që, siç tha, kanë ardhur para saj.

“Unë jam këtu sot për shkak të grave që erdhën para meje”, shkroi Harris në Twitter.

Në një video shoqëruese, ajo përmendi nënën e saj, gratë me ngjyrë, gratë aziatike, të bardha, latine, autoktone, të cilat tha se “kanë shtruar rrugën për këtë moment”.

Trump nuk e përmendi Biden me emër në fjalimin të fundit si President

Presidenti Trump dhe Zonja e parë Melania Trump janë larguar nga Baza e Përbashkët Andreës për në Florida, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Gjatë fjalimit të tij të fundit, në vërejtjet e tij të shkurtra, të papërshkruara, Trump falënderoi familjen e tij dhe u zotua që "gjithmonë të luftonte".

“Ju jeni njerëz të mahnitshëm. Ky është një vend i madh, i shkëlqyeshëm. Ishte nderi dhe privilegji im më i madh që kam qenë Presidenti juaj, ”tha Trump para një turme të familjes dhe stafit të tij.

Ndërsa ai i dëshironte administratës së ardhshme "fat të madh", por ai nuk përmendi Presidentin e zgjedhur Joe Biden me emër.

Në fjalët e tij të fundit para se të hipte në aeroplan, Trump tha: "Bëni një jetë të mirë, do t'ju shohim së shpejti".

Joe Biden arrin në kishë

Pak momente pasi bordi i Presidentit Trump Air Force One kishte ceremoninë e tij të lamtumirës në Joint Base Andrews, Presidenti i zgjedhur Joe Biden u pa duke u larguar nga Blair House së bashku me gruan e tij Jill Biden për të shkuar në kishë, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Autokolona e tij sapo mbërriti në Katedralen e Shën Mateut Apostullit në Uashington, DC, ku ai do të marrë pjesë në meshë këtë mëngjes me familjen e tij, Zëvendës Presidenten e zgjedhur Kamala Harris dhe familjen e saj.

Ata do të bashkohen nga udhëheqësit dypartiak të kongresit.

At Kevin O'Brien do të mbajë meshën.

Trump i lë një shënim Biden-it në Zyrën Ovale, por çfarë përmban ajo?

Presidenti Trump i ka lënë një letër shënim pasardhësit të tij, Joe Biden, sipas një personi të njohur me këtë çështje, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Përmbajtja e shënimit nuk ishte e qartë menjëherë.

Pak sfond lidhur me këtë: Një nga traditat moderne të Ditës së Inaugurimit për presidentët që largohen nga detyra, është që t'u shkruajnë pasardhësve të tyre një letër që ofron dëshirat dhe këshillat më të mira. Kjo zakonisht lihet në Tavolinën e Vendimit për të lexuar kur presidenti i ri hyn për herë të parë në Zyrën Ovale.

Kush është Joe Biden?

Joe Biden së shpejti do të inaugurohet si president i SHBA-së. Si politikan karriere, ai shërbeu si senator për tri dekada dhe më vonë si zëvendës i presidentit Barack Obama.

BE-ja bën thirrje për një fillim të ri të raporteve me SHBA-në

Bashkimi Evropian bëri thirrje për një fillim të ri të raporteve me SHBA-në, në ditën kur presidenti i zgjedhur, Joe Biden, bën betimin.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, foli për nevojën e një “pakti të ri" në marrëdhëniet transatlantike dhe e ftoi Bidenin për një samit SHBA-BE, që do të mbahej në Bruksel.

“Sot është mundësia e rinovimit të raporteve transatlantike, të cilat kanë pësuar gjatë katër vjetëve”, tha Michel, duke shtuar se SHBA-ja dhe BE-ja duhet të punojnë së bashku për paqen, sigurinë, prosperitetin, lirinë, të drejtat e njeriut dhe barazinë gjinore.

Michel i bëri komentet në një seancë plenare të Parlamentit Evropian.

Ai nuk e shtjelloi më shumë idenë e një pakti të ri SHBA-BE, por tha se përmes tij duhen rritur marrëdhëniet shumëpalëshe, të trajtohet pandemia COVID-19 dhe ndryshimi i klimës, si dhe të adresohen çështjet ekonomike dhe të sigurisë.

Edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, foli me tone të ngjashme.

“Ky agim i ri në Amerikë është momenti që kemi pritur”, tha von der Leyen.

BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara janë fuqitë kryesore tregtare në botë dhe kanë lidhje të ngushta kulturore, historike, biznesi dhe mbrojtjeje, por presidenti në largim i SHBA-së, Donald Trump, ka bërë përpjekje ta shmangë BE-në.

Trump: Kemi arritur aq shumë bashkë

“Kanë qenë katër vjet të pabesueshëm. Kemi arritur aq shumë së bashku”, tha presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, pak minuta pasi doli nga Shtëpia e Bardhë.

Trump dhe zonja e parë, Melania, ndaluan në bazën “Joint Base Andrews” në Merillend, ku u pritën nga anëtarë të tjerë të familjes Trump dhe mbështetës të tyre.

“Ajo që kemi bërë, ka qenë e mahnitshme me të gjitha standardet”, tha Trump, duke përmendur ndryshimet në ushtrinë amerikane, krijimin e vaksinës kundër koronavirusit e të tjera.

Melania Trump tha se të qenët zonjë e parë, ka qenë “nderi i jetës së saj”.

Trump është presidenti i parë në 152 vjet që nuk merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur.

Ai nuk e ka pranuar kurrë humbjen ndaj demokratit Joe Biden, por ka pretenduar, pa sjellë ndonjë provë, se zgjedhjet janë vjedhur.

Trump dhe zonja e parë do të udhëtojnë drejt Floridës.

Trump del nga Shtëpia e Bardhë

Presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, së bashku me zonjën e parë, Melania, kanë dalë nga Shtëpia e Bardhë, pak minuta pas orës 08:00, sipas kohës lokale.

Trump ka paralajmëruar qysh më herët se nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

Trump është nisur me helikopterin Marine One drejt bazës ushtarake Joint Base Andrews, në Merillend.

Kjo është hera e parë në 152 vjet që presidenti në largim nuk merr pjesë në inaugurimin e presidentit të zgjedhur.

Trump nuk e ka pranuar kurrë humbjen ndaj Bidenit. Ai ka bërë pretendime të pabaza për mashtrime në zgjedhje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat