​Shtëpia e Bardhë: Kemi 100 milionë doza për 100 ditë

Amerika

​Shtëpia e Bardhë: Kemi 100 milionë doza për 100 ditë

Më: 21 janar 2021 Në ora: 14:50
Foto ilustrim

Koordinatori i Çështjeve Koronare të Shtëpisë së Bardhë Jeff Zients tha se ai mendon se sistemi shëndetësor do të jetë në gjendje të vaksinojë popullsinë me 100 milion doza në 100 ditët e ardhshme, i cili është qëllimi i administratës së presidentit të ri Joe Biden.

"Ne mendojmë se kemi furnizime të mjaftueshme për të dhënë një milion vaksina në ditë për 100 ditët e ardhshme," tha Zients, transmeton CNN.

Zients premtoi të sqarojë konfuzionin që ekziston në shtetet amerikane - sa doza do të marrë secili shtet dhe kur.

"Baza e shpërndarjes sonë të vaksinave është që ato shpërndahen në mënyrë të barabartë, kështu funksionon sistemi ynë," tha Zients.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat