Prokurori i përgjithshëm i Teksasit do të sfidojë Biden

Amerika

Prokurori i përgjithshëm i Teksasit do të sfidojë Biden

Më: 21 janar 2021 Në ora: 16:17
Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit në SHBA, Ken Paxton

Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit në SHBA, Ken Paxton tha se do të sfidojë mashtrimin federal nga administrata e presidentit Joe Biden.

Megjithëse vërejtjet e tij i filloi duke përgëzuar administratën e re, Paxton, i cili është nën hetim federal, lavdëroi politikën e ish-presidentit Donald Trump “Ligji dhe Rendi”.

“Urime, president Biden. Në ditën e përurimit, i dëshiroj vendit tonë më të mirën”, tha Paxton të mërkurën vonë në një deklaratë në Tëitter. “Unë u premtoj kolegëve të mi teksasas dhe amerikanë se do të luftoj kundër veprimeve të shumta antikushtetuese dhe të paligjshme që administrata e re do të ndërmarrë, do të sfidojë mashtrimin federal që shkel të drejtat e teksasasve dhe do të shërbej si kontrolli kryesor kundër paligjshmërive të administratës. Së pari në Teksas! Ligji dhe Rendi gjithmonë!”, tha Paxton.

Vërejtjet e Prokurorit të Përgjithshëm u bënë pak para se Biden të nënshkruante 17 urdhra ekzekutivë që kishin për qëllim anulimin e përpjekjeve të shumta të paraardhësit të tij në politikat që shtrihen nga emigracioni deri në politikat e klimës.

Paxton ishte aleat i shquar i Trumpit, veçanërisht gjatë përpjekjeve për të sfiduar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit, ndërsa ai paditi shtetet Georgia, Pennsylvania, Michigan dhe Wisconsin për përpjekjet e ndryshimit të rezultateve. Megjithatë, Gjykata e Lartë refuzoi të dëgjonte padinë.

Ai aktualisht po përballet me një hetim federal lidhur me pretendimet për ryshfet dhe abuzim të detyrës ndërsa emri i tij nuk ishte në listën e faljeve të minutave të fundit të Presidencës së Trumpit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat