Mungesa e vaksinave mbyll qendrat e vaksinimit në Los Angeles

Amerika

Mungesa e vaksinave mbyll qendrat e vaksinimit në Los Angeles

Më: 12 shkurt 2021 Në ora: 23:30
Foto ilustruese

Kalifornia, tashmë shteti amerikan me numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19, po detyrohet të mbyllë përkohësisht pesë qendra vaksinimi për mungesë të dozave të mjaftueshme të vaksinave.

“Ne po i vaksinojmë njerëzit më shpejt sesa po mbërrijnë dozat”, tha kryetari i bashkisë së qytetit, Eric Garcetti, duke shprehur shqetësimin e tij mbi furnizimet e pabarabarta, të paparashikueshme dhe shumë shpesh të padrejta.

Sipas tij, Los Angeles ka marrë vetëm 16 000 doza të vaksinës këtë javë, ndërsa një mesatare prej pak më shumë se 13 000 administrohen atje çdo ditë, raporton ATSh.

Si rezultat i këtyre vështirësive, vaksinat për injeksionet e para duhet të shterojnë shpejt dhe komuna do të duhet të mbyllë përkohësisht pesë vende për disa ditë.

Këto vende, përfshirë stadiumin legjendar të bejsbollit “Dodgers”, një nga qendrat më të mëdha të vaksinimit në SHBA, nuk duhet të jenë në gjendje të rihapen deri të martën ose të mërkurën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat