1/3 e amerikanëve ende të pavendosur rreth vaksinimit kundër COVID-19

Amerika

1/3 e amerikanëve ende të pavendosur rreth vaksinimit kundër COVID-19

Më: 13 shkurt 2021 Në ora: 10:26
Ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të jenë rajoni më i goditur në botë nga pandemia COVID-19, megjithëse zyrtarët dhe ekspertët e shëndetit thonë se fundi i pandemisë do të mbështetet në një pjesë të madhe të amerikanëve që inokulohen, gati një e treta e të rriturve amerikanë thonë se nuk kanë vendosur nëse do të marrin vaksinën kur u ofrohet atyre.

Rreth 31% e të rriturve amerikanë thonë se kanë në plan të “presin dhe shohin” se si funksionon për njerëzit e tjerë, sipas një raporti të lëshuar nga Fondacioni i Familjes Kaiser (KFF), shkruan CNN.

Shumë thanë se një mik i ngushtë ose anëtar i familjes nëse vaksionohet ka shumë gjasë që të ndikojë në vendimin e tyre.

Vaksinimet janë rritur në të gjithë vendin ndërsa zyrtarët garojnë për të inokuluar shumicën e amerikanëve deri në fund të verës, duke synuar një kthim në normalitet ndërsa përpiqen të marrin përparësi në variantet e koronavirusit.

Për të arritur imunitetin e tufës, rreth 70-85% e amerikanëve do të duhet të vaksinohen, ka vlerësuar drejtori i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive Dr. Anthony Fauci.

SHBA ka mesatarisht gati 1.6 milion doza të administruara në ditë gjatë javës së kaluar, më e lartë se mesatarja ditore prej rreth 1.3 milion javën e kaluar, sipas një analize të CNN të të dhënave të botuara të enjten nga CDC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat