Brazili konfirmon variantin britanik në dy pacientë me Coronavirus

Amerika

Brazili konfirmon variantin britanik në dy pacientë me Coronavirus

Më: 15 shkurt 2021 Në ora: 08:53
Foto ilustrim

Brazili ka konfirmuar raste të variantit të ri të koronavirusit britanik në dy shtete dhe në rrethin federal të Brasília, sipas një deklarate nga ministria e shëndetësisë të dielën.

Qeveria tha se nuk ka konfirmuar ende raste të variantit të Afrikës së Jugut.

Dy nga rastet e konfirmuara të variantit britanik u raportuan në shtetin Goiás pas sekuencimit të mostrave të testit të marra më 31 dhjetor, sipas departamentit të shëndetit të shtetit të premten.

Në atë deklaratë, autoritetet e Goias thanë se dy personat që kanë kapur variantin e Mbretërisë së Bashkuar jetojnë në periferi të kryeqytetit federal Brasília.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se varianti i Mbretërisë së Bashkuar tani është gjetur në më shumë se 70 vende.

Brazili ka numrin më të lartë të vdekjeve në botë nga koronaviri pas Shteteve të Bashkuara dhe më shumë se 9.8 milionë raste të konfirmuara. Një variant brazilian i virusit po qarkullon në 10 shtete, tha ministria e shëndetësisë.

Të dy personat në Goias që kapën variantin në Mbretërinë e Bashkuar kishin kontakte me një të afërm që jeton në Angli, udhëtoi për në Brazil për pushime dhe ishte diagnostikuar me COVID-19, tha departamenti i shëndetit Goias, shkruan Reuters.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat