Stuhia dimërore përfshin shtetet jugore të Amerikës

Amerika

Stuhia dimërore përfshin shtetet jugore të Amerikës

Më: 16 shkurt 2021 Në ora: 08:11
Ilustrim

Autoritetet në të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në gatishmëri pasi një stuhi dimri solli erëra të ftohta, akull dhe dëborë në shumë zona që rrallë shohin kushte të tilla të ftohta.

Presidenti Joe Biden ka miratuar një gjendje të jashtëzakonshme në Teksas, ku një rritje e kërkesës për energji elektrike ka çuar në ndërprerje të përhapur të energjisë, raporton BBC,.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) tha se më shumë se 150 milionë amerikanë tani ishin nën paralajmërimet e stuhisë së dimrit.

Kentucky, Misisipi, Alabama dhe Oklahoma janë ndër shtetet e prekura. Shteti veri-perëndimor i Oregon gjithashtu ka parë një mot të rëndë.

Stuhia e ftohtë madje arriti në pjesët veriore të Meksikës, ku më shumë se katër milionë shtëpi dhe biznese humbën energjinë herët të hënën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat