Covid-19, SHBA miraton vaksinën Johnson & Johnson

Amerika

Covid-19, SHBA miraton vaksinën Johnson & Johnson

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 08:02
Ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë aprovuar vaksinën me një dozë Johnson & Johnson, duke u bërë vaksina e tretë që miratohet në vend.

Vaksina do te jetë një alternativë tjetër mes vaksinave Pfizer dhe Moderna dhe nuk ka nevojë të mbahet në temperatura aq të ulëta si Pfizer.

Provat e bëra treguan se vaksina ka aftësi të mira në shërimin e sëmundjes, por në rezultat të përgjithshëm ajo është 66% efektive duke përfshirë edhe rastet e moderuara.

Vaksina Johnson & Johnson është prodhuar nga firma belge, Janssen. Kompania është dakordësuar që t’i sigurojë SHBA-së 100 milionë doza deri në fund të qershorit. Dozat e para do të jenë në dispozicion për SHBA- në që javën e ardhshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat