Ekspertët paralajmërojnë Brazilin që po përballet me ditët më të errëta të krizës Covid ndërsa vdekjet arritën nivelin më të lartë

Amerika

Ekspertët paralajmërojnë Brazilin që po përballet me ditët më të errëta të krizës Covid ndërsa vdekjet arritën nivelin më të lartë

Më: 1 mars 2021 Në ora: 20:48
Foto ilustrim

Ekspertët dhe ligjvënësit e shëndetësisë kanë paralajmëruar Brazilin po zhvendoset në ditët më të errëta të katastrofës së tij të koronavirusit, pasi fatalitetet u rritën në lartësi të reja dhe një politikan i shquar e krahasoi krizën me një bombë atomike, raporton TheGuardian.

Politikanët nga i gjithë spektri shprehën zemërimin dhe mërzitjen për situatën e përkeqësuar të hënën, pasi mesatarja javore e Brazilit e vdekjeve nga Covid arriti nivelin më të lartë që kur epidemia filloi shkurtin e kaluar dhe spitalet rreth vendit raportuan se ishin të mbytura.

Sipas gazetës O Globo, njësitë e kujdesit intensiv në 17 nga 26 shtetet e Brazilit ishin afër kapacitetit, ndërsa gjashtë shtete dhe kryeqyteti Brasília kishin mbaruar plotësisht shtretërit e kujdesit intensiv.

"Ne jemi duke jetuar një nga momentet më të këqija në historinë tonë," tha Tasso Jereissati, një politikan me ndikim të qendrës së djathtë i cili është në mesin e një grupi senatorësh që kërkojnë një hetim të kongresit mbi trajtimin global të pandemisë të presidentit Jair Bolsonaro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat