Ishte dënuar me burg për korrupsion, por pas dy vjetëve anulohet vendimi – Da Silva mund kandidoj për presidencialet braziliane

Amerika

Ishte dënuar me burg për korrupsion, por pas dy vjetëve anulohet vendimi – Da Silva mund kandidoj për presidencialet braziliane

Më: 8 mars 2021 Në ora: 22:07
Lula da Silva

Një gjyqtar i Gjykatës së Lartë së Brazilit të hënën anuloi dënimet penale kundër ish-presidentit të majtë Luiz Inacio Lula da Silva, një veprim që mund të lejojë politikanin e njohur të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Me një vendim të befasishëm, gjyqtarja Edson Fachin tha se një gjykatë në qytetin jugor të Curitiba nuk kishte autoritetin për të gjykuar Lulën për akuzat e korrupsionit dhe se duhet të rigjykohet në gjykatat federale në kryeqytetin Brasilia, raporton aljazeera.

Vendimi, i cili do të shqyrtohet nga Gjykata e Lartë e Lartë, riktheu të drejtat politike të Lulas, duke hapur potencialisht garën presidenciale të vitit 2022, kur presidenti i krahut të djathtë, Jair Bolsonaro pritet të kërkojë rizgjedhjen.

Lula qeverisi vendin më të populluar dhe ekonominë më të madhe të Amerikës Latine midis 2003 dhe 2011. Ai u burgos dhe u dënua për korrupsion në vitin 2018, i cili e bllokoi atë të kandidonte në zgjedhjet e atij viti.

Ai më pas u lirua nga burgu në fund të vitit 2019, por nuk mund të kandidonte për zyrë për shkak të të dhënave kriminale.

Ish-udhëheqësi karizmatik i sindikatës është një figurë polarizuese, por akoma e njohur për shumë të varfër të vendit, të cilët e vlerësojnë atë për nxjerrjen e miliona njerëzve nga varfëria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat