Uashingtoni po bëhet shteti i 51-të i SHBA-së

Amerika

Uashingtoni po bëhet shteti i 51-të i SHBA-së

Më: 22 prill 2021 Në ora: 18:43
Foto ilustrim

Kongresi Amerikan do të votojë mbi propozimin për të shpallur rajonin administrativ të kryeqytetit të Uashingtonit shteti i 51-të federal i SHBA-së.

Propozimi pothuajse me siguri do të kalojë nëpër Dhomën e Komunave, por një luftë e vështirë me një rezultat të pasigurt e pret atë në Senat, raporton thewashingtonpost.

Çështja e Uashingtonit ka qenë temë debati për dekada. Megjithëse fillimisht u konceptua si një territor i veçantë, sot zona urbane e qytetit ka më shumë banorë sesa shtetet federale të Vermontit ose Wyoming, të cilët të gjithë paguajnë taksat federale siç duhet, votojnë për president dhe mund të shërbejnë në ushtri, por nuk kanë përfaqësues në çdo Dhomë të Kongresit.

Image

 

Uashingtoni nuk ka të drejtë as të rojes së tij kombëtare, e cila ishte veçanërisht e dukshme gjatë trazirave më 6 janar, kur policia lokale nuk mund të shtypte protestuesit që sulmuan Capitol Hillin. Dërgimi i Gardës Kombëtare përtej kufijve shtetërorë, nga shtetet fqinje të Maryland ose Virginia, kërkonte lejen e Shtëpisë së Bardhë, e cila ishte vonë atë ditë.

Sipas propozimit që ndoshta do të kalojë në Dhomën e Përfaqësuesve, Uashingtoni duhet të marrë një përfaqësues, në përputhje me numrin e banorëve, dhe dy senatorë, ashtu si çdo shtet tjetër federal.

Ndërsa votuesit në Uashington janë kryesisht demokratë – pakicat etnike përbëjnë shumicën në qytet – republikanët janë veçanërisht kundër propozimit, nga frika se shndërrimi i Uashingtonit në një shtet federal do t’u siguronte demokratëve përgjithmonë dy përfaqësues shtesë në Senat, i cili tani ka 50 përfaqësuesit.

Prandaj republikanët po propozojnë zgjidhje alternative, të tilla si përjashtimi i qytetarëve të Uashingtonit nga taksat federale, ose aneksimi i shumicës së territorit të Uashingtonit në Maryland. Të dy zgjidhjet do të mbanin të njëjtin numër senatorësh dhe qytetarët nuk do të ishin më në gjendje të protestonin për pagimin e taksave pa marrë pjesë përfaqësuesit e tyre në legjislaturë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat