Kanadë: Konfirmohet vdekja e parë pas vaksinimit me AstraZeneca

Amerika

Kanadë: Konfirmohet vdekja e parë pas vaksinimit me AstraZeneca

Më: 5 maj 2021 Në ora: 12:35
Foto ilustrim

Provinca Kanadeze Alberta, raportoi vdekjen e saj të parë të një pacienti nga një gjendje e rrallë e mpiksjes së gjakut pas marrjes së vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19.

Kanadaja ka raportuar të paktën pesë raste të mpiksjes së gjakut pas imunizimit me vaksinën, por zyrtarët e shëndetit publik mbajnë përfitimet e vaksinës të AstraZeneca më shumë se rreziqet e mundshme.

Rasti Alberta, i një gruaje në të 50-at e saj, shënon rastin e dytë të mpiksjes së gjakut dhe vdekjen e vetme pasi më shumë se 253,000 doza të AstraZeneca u administruan në provincë, tha zyrtari kryesor shëndetësor i Alberta, të martën.

Kanadaja ka pasur 1,243,242 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe 24,342 vdekje, sipas një llogarie të Reuters.

Muajin e kaluar, provinca e Quebec raportoi vdekjen e parë të Kanadasë të një pacienti pasi mori vaksinën AstraZeneca.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat