​Llogaria e Trump ende e pezulluar në Facebook, kërkohet një rishikim i vendimit

Amerika

​Llogaria e Trump ende e pezulluar në Facebook, kërkohet një rishikim i vendimit

Më: 5 maj 2021 Në ora: 17:39
Donald Trump

Bordi Mbikëqyrës i Facebook sot konfirmoi pezullimin e ish-presidentit të SHBA-së Donald Trump nga ai rrjet social, por i dha Facebook gjashtë muaj për të përcaktuar një "përgjigje proporcionale" për të ardhmen.

Facebook ka pezulluar në mënyrë të papërshtatshme Trump pa afat, pa standarde të qarta, përfundoi komiteti, duke kërkuar një rishikim të vendimit.

Komiteti vendosi që Facebook të merrte një vendim që do të ishte në përputhje me rregullat që zbatohen për përdoruesit e tjerë të platformës.

"Facebook la pezullimin për një kohë të pacaktuar në fuqi dhe e përcolli të gjithë çështjen në Bordin Mbikëqyrës, me sa duket duke shpresuar që Bordi të bënte atë që nuk bëri," tha Michael McConnell, bashkë-kryetar i Bordit Mbikëqyrës, në një konferencë për shtyp pas vendimit të shpallur.

"Fjalitë e papërcaktuara të këtij lloji nuk e kalojnë testin ndërkombëtar ose amerikan për qartësi, qëndrueshmëri dhe transparencë."

Facebook ka bllokuar në mënyrë të pacaktuar hyrjen e Trump në profilet e tij në Facebook dhe Instagram për shkak të shqetësimeve se trazira të reja të dhunshme mund të shpërthejnë pasi mbështetësit e tij sulmuan Kapitolin më 6 janar.

"Tani do të shqyrtojmë vendimin e Bordit dhe do të përcaktojmë një masë të qartë dhe proporcionale," tha Nick Clegg, nënkryetari i Facebook për çështje globale dhe komunikimet, në një postim në blog pas njoftimit të vendimit. “Ndërkohë, profilet e "Trump mbetet i pezulluar", shtoi ai.

Në kohën e pezullimit, kryeshefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg njoftoi se "rreziqet e lejimit të presidentit të vazhdojë të përdorë shërbimin e tyre gjatë asaj periudhe ishin thjesht shumë të mëdha".

Kompania pastaj ia përcolli çështjen Bordit të saj të sapo formuar Mbikëqyrës, i cili përbëhet nga akademikë, avokatë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut, për të vendosur nëse do të mbështesë ndalimin ose do të lejojë Trump të përdorë rrjetin social.

Vendimi është një moment historik detyrues dhe i rëndësishëm për Bordin, të cilin Facebook e vendosi si përgjigje ndaj kritikave se si e trajton materialin problematik.

Facebook gjithashtu i kërkoi Komitetit rekomandime se si të trajtohen profilet e liderëve politikë.

Platformat teknologjike në vitet e fundit kanë pasur një problem se si t'i qasen liderëve botërorë dhe politikanëve që shkelin udhëzimet e tyre.

Facebook është nën kritika si nga ata që mendojnë se duhet të ndryshojë qasjen e tij për mosndërhyrje në njoftimet politike ashtu edhe nga ata që e shohin ndalimin e Trump si censurë.

Trump u ndalua përgjithmonë në Twitter, ku ai kishte më shumë se 88 milionë ndjekës.

Trump, i cili tani boton njoftime të shkurtra për shtyp përmes postës elektronike, vazhdon të promovojë dezinformata në lidhje me zgjedhjet, duke thënë në një deklaratë të hënën: "Zgjedhjet e padrejta presidenciale të vitit 2020 do të njihen si GËNJESHTRA E MADHE nga sot!"

Ai lansoi një faqe të re të martën për të postuar mesazhe që lexuesit mund të ndajnë në profilet e tyre në Facebook dhe Twitter.

Këshilltari i lartë i Trump tha se ish-presidenti amerikan ka në plan të hapë mediat e tij sociale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat