Republikanët përjashtojnë kritiken e Trumpit nga posti udhëheqës

Amerika

Republikanët përjashtojnë kritiken e Trumpit nga posti udhëheqës

Më: 12 maj 2021 Në ora: 17:55
Donald Trump

Republikanët në Shtetet e Bashkuara votuan për të përjashtuar ligjvënësen Liz Cheney nga posti udhëheqës, për shkak të kritikave të saj ndaj ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Cheney, vajza e ish-nënpresidentit amerikan, Dick Cheney, ka mbajtur postin e tretë në Dhomën e Përfaqësuesve qysh në vitin 2019.

Të martën, ajo tha se partia e saj nuk mund të thirret në të vërtetën, nëse mbështet pretendimet e rreme të Trumpit se ai i ka fituar zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Cheney e cilësoi Trumpin si kërcënim për sundimin e ligjit dhe parimet e partisë konservatore.

Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve votuan për përjashtimin e saj në një takim me dyer të mbyllura, të mërkurën në mëngjes.

Vendimi shihet si shenjë e ndikimit të madh të Trumpit në Partinë Republikane, edhe gjashtë muaj pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale.

“Do të bëj gjithçka që mundem për të siguruar që ish-presidenti të mos i afrohet më Zyrës Ovale”, u tha Cheney gazetarëve pas përjashtimit që i bëri partia.

Udhëheqësi i pakicës republikane në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, i cili thirri votimin për Cheneyn, tha se përjashtimi i saj ka të bëjë me ruajtjen e unitetit të partisë dhe jo me ndëshkimin e atyre që janë kritikë ndaj Trumpit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat