SHBA sanksionon kompanitë shtetërore bjelloruse pas devijimit të avionit

Amerika

SHBA sanksionon kompanitë shtetërore bjelloruse pas devijimit të avionit

Më: 29 maj 2021 Në ora: 11:49
Jen Psaki

Pas uljes së detyruar të një aeroplani pasagjerësh në kryeqytetin bjellorus, Minsk me një gazetar disident në bord, qeveria e SHBA tha se do të rivendoste sanksionet kundër nëntë ndërmarrjeve shtetërore bjelloruse javën e ardhshme.

Shtëpia e Bardhë nuk i ka bërë publike emrat e nëntë ndërmarrjet shtetërore të prekura nga sanksionet, të cilat do të sanksionohen duke filluar nga e mërkura.

”Përveç kësaj, SHBA po bën një listë të sanksioneve të synuara kundër anëtarëve kryesorë të regjimit të presidentit Aleksander Lukashenko lidhur me shkeljet e vazhdueshme të të drejtave të njeriut dhe korrupsionin, falsifikimin e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe ngjarjet e 23 majit”, deklaroi Jen Psaki, zedhënësja e presidentit amerikan, Biden.

Masat e SHBA u shtohen sanksioneve të BE ndaj autoriteteve në Bjellorusi.

Gazetari disident bjellorus, Roman Protasevich dhe partnerja e tij u arrestuan në aeroportin e Minskut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat