​Boeing do të dëmshpërblejë familjet e viktimave të avionëve të rrëzuar

Amerika

​Boeing do të dëmshpërblejë familjet e viktimave të avionëve të rrëzuar

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 15:52
Foto ilustrim

Kompania amerikane Boeing krijoi një fond prej 500 milionë dollarësh për të dëmshpërblyer familjet e 346 viktimave të avionëve të rrëzuar të Boeing737 Max.

Fondi është pjesë e marrëveshjes me Ministrinë Amerikane të Drejtësisë dhe sipas Boeing, secila familje do të marrë rreth 1.45 milion dollarë kur të bëhen dokumentet e nevojshme.

Në janar, Boeing u zotua të paguante kompensim për familjet e të vrarëve në rrëzimin e avionit të Lyon Air në vitin 2018 dhe Ethiopian Airlines në vitin 2019.

Fondi është vetëm pjesë e një marrëveshjeje 2.5 miliardë dollarë që Boeing bëri me Departamentin e Drejtësisë pasi prokurorët akuzuan kompaninë për mashtrim me certifikata të sigurisë për avionët e rrëzuar.

Marrëveshja i mundësoi Boingut që të shmangte procedurat gjyqësore, por jo edhe çështjet civile, e cila vazhdon.

Megjithëse është arritur një marrëveshje me shumicën e familjeve të viktimave të epokës së Lionit, ka ende pyetje të hapura në rastin e familjeve të Etiopian Airlines, pyetja e parë është pse ky lloj avioni fluturoi pas aksidentit të parë.

Ministria e Drejtësisë njoftoi se punonjësit e Boeing vendosën të mbanin fitimin në dëm të ndershmërisë, pasi ata fshehën informacione nga Administrata kompetente e Aviacionit (FAA) në lidhje me mangësitë e motorit të 737 Max.

Boeing pretendon se ka bërë gjithçka që mundet për të përmirësuar sigurinë e avionit.

Disa përfaqësues në Kongres kërkuan që FAA të lëshojë një certifikatë për aeroplanët e rinj dhe që të kryhet një hetim i pavarur se si trajtohet siguria në Boeing.

Modeli 737 Max u largua nga fluturimet 20 muaj pas dy përplasjeve fatale. Ata janë përsëri në veprim pasi FAA urdhëroi azhurnimet e programeve dhe ndryshimet në trajnimin e stafit.

Boeing pagoi një gjobë prej 17 milionë dollarë FAA muajin e kaluar pasi instaloi softuer që nuk ishte aprovuar më parë në aeroplanë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat