Zjarre dhe temperatura rekorde në perëndim të SHBA-së

Amerika

Zjarre dhe temperatura rekorde në perëndim të SHBA-së

Më: 11 korrik 2021 Në ora: 22:26
Ilustrim

Disa zjarre kanë përfshirë pjesën perëndimore të SHBA-së, në kohën kur rajoni po përjeton një valë rekorde të nxehtësisë.

Komuniteteve u është thënë të evakuohen, derisa zjarrfikësit luftojnë me flakët.

Dy zjarrfikës në Arizona kanë humbur jetën, pasi avioni i tyre është rrëzuar.

Zjarrfikësit thonë se ajri është aq i thatë, saqë shumë ujë që bie nga avionët për të shuar flakët, avullohet përpara se të arrijë në tokë.

Të shtunën, temperatura në Las Vegas ka shënuar rekord: 47.2 gradë Celsius.

Vala e nxehtësisë vjen vetëm pak javë pas një vale tjetër që ka përfshirë Amerikën e Veriut, duke shkaktuar qindra viktima të papritura.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit në SHBA, temperaturat në disa zona të Nevadës dhe Kalifornisë janë të ngjashme me rekordet e mëparshme ose i kanë tejkaluar ato.

Në Luginën e Vdekjes në Kaliforni, të premten, temperatura ka arritur në 54.4 gradë Celsius, që përputhet me temperaturën e regjistruar në gusht të vitit 2020.

Miliona njerëz janë vendosur nën alarmin e nxehtësisë, me rekomandimet që të pinë sa më shumë ujë dhe të qëndrojnë në ambinete me ajër të kondicionuar, kur është e mundur.

Hapësira publike me ajër të kondicionuar janë ngritur në disa zona për të ndihmuar banorët.

Paralajmërime për temperatura të larta janë lëshuar edhe për disa pjesë të Kanadasë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat