Pas kritikave, Obama shkurtoi numrin e mysafirëve në festën e datëlindjes

Amerika

Pas kritikave, Obama shkurtoi numrin e mysafirëve në festën e datëlindjes

Më: 4 gusht 2021 Në ora: 22:56
Barack Obama

Ish-presidenti amerikan Barack Obama ka ndërprerë planet për një festë të madhe datëlindjeje, për shkak të rritjes së njerëzve të infektuar me COVID në vend, raportoi BBC të mërkurën.

Barack Obama mbushi 60 vjeç sot dhe po planifikon një festë të madhe në Martha's Vineyard Island në Massachusetts këtë fundjavë.

Sidoqoftë, varianti delta shumë ngjitës i virusit ka çuar në një rritje të infeksioneve të reja, dhe Obama ka njoftuar planet për të mbajtur ngjarjet në një shkallë më të vogël.

Vetëm miqtë dhe familja e ngushtë do të vijnë në festë.

Zëdhënësi i tij tha se ngjarja në natyrë të shtunën ishte planifikuar disa muaj më parë, sipas udhëzimeve nga shërbimi i shëndetit publik.

Por ai dhe gruaja e tij Michelle Obama tani kanë vendosur të zvogëlojnë qëllimin e ngjarjes.

Raportet e mediave raportojnë se qindra njerëz ishin të ftuar në festë dhe se aktori George Clooney, regjisori Steven Spielberg dhe prezantuesja Oprah Winfrey ishin në listën e të ftuarve.

Por ndërsa numri i të infektuarve filloi të rritet, kritikat ndaj planeve të Obamës filluan të shfaqen.

Rastet ditore u rritën në një mesatare të paparë me muaj, ndërsa Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan se maskat në ambiente të mbyllura duhet të mbahen përsëri nga të vaksinuarit dhe të pa vaksinuarit.

Raportet thonë gjithashtu se presidenti Joe Biden, i cili ishte nënpresident gjatë mandatit të Obamës, vendosi të mos vinte në festë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat