Vdes ish-Sekretari amerikan i Shtetit

Amerika

Vdes ish-Sekretari amerikan i Shtetit

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 14:38
Colin Powell

Ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, ka vdekur në moshën 84-vjeçare nga komplikimet të shkaktuara si pasojë e sëmundjes COVID-19, ka njoftuar familja e tij.

Powell, ka qenë ish-oficer i lartë ushtarak dhe i pari afrikano-amerikan që u emërua Sekretar i Shtetit.

Emërimi i tij ishte bërë në vitin 2000 kur president i SHBA-së ishte, George W Bush.

"Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur", thuhet në deklaratën e familjes.

"Ne duam të falënderojmë stafin mjekësor për trajtimin e tyre të kujdesshëm", shtoi deklarata.

Powell ka qenë një këshilltar ushtarak i besueshëm i një numri të madh të politikanëve kryesorë amerikanë.

Ai gjithashtu ka shërbyer në luftën e Vietnamit, një përvojë që më vonë e ndihmoi në përcaktimin e strategjive të tij ushtarake dhe politike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat