Biden lidh planet legjislative me luftën e MLK për drejtësi racore

Amerika

Biden lidh planet legjislative me luftën e MLK për drejtësi racore

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 23:47
Presidenti i SHBA-së Joe Biden

Presidenti Joe Biden të enjten i lidhi përparësitë e tij legjislative mbi të drejtën e votës, reformën policore dhe ndryshimin e klimës me përpjekjet e Martin Luther King Jr për drejtësi racore, në 10 vjetorin e hapjes së memorialit të udhëheqësit të të drejtave civile në Parkun Kombëtar.

Presidenti Biden, kërkoi të sigurojë mbështetësit e tij se nuk do të heqë dorë nga beteja ndërsa punon për të miratuar projekligjin e tij masiv të shpenzimeve shoqërore në një Kongres të ndarë. Duke kujtuar Dr Kingun, Bideni tha se vendi ishte ende duke punuar për të përmbushur idealet e tij për kombin dhe ka arritur një pikë përqendrimi në disa çështje, përfshirë në luftën kundër kufizimeve të votimit.

"Unë e di që përparimi nuk vjen mjaft shpejt," tha presidenti Biden. "Asnjëherë nuk ka ardhur".

Por ai përsëriti se mbrojtja e së drejtës për të votuar ishte "çështja kryesore" për administratën e tij. “Unë e di sa rëndësi ka kjo. Ju e dini rëndësinë. Beteja nuk ka mbaruar", tha ai.

Presidenti Biden foli pranë memorialit një ditë pasi republikanët e Senatit bllokuan debatin mbi projekligjin e propouar nga demokratët për zgjedhjet që ata e shohin si një kundërpeshë të fuqishme ndaj kufizimeve të reja të votimit që u miratuan në shtetet e kontrolluara nga konservatorët. Presidenti Biden ka premtuar se do të luftojë për miratimin e projekligjit. Por përkrahësit e tij po e humbasin durimin të shqetësuar se ai nuk ka përqafuar ndryshimin e rregullave të Senatit për t'i dhënë fund një procedure që do ta bllokonte votimin.

Biden gjithashtu premtoi se "do të vazhdojë të luftojë për legjislacionin e vërtetë të reformës policore", e cila ka ngecur në Kongres pasi bisedimet dypartiake dështuan këtë verë.

Duke theksuar axhendën e tij të shpenzimeve shoqërore, e cila mbetet peng i negociatave të nxehta brenda demokratëve, Bideni tha se projektligji do të shkurtonte kostot e barnave me recetë, do të zvogëlonte varfërinë dhe do të luftonte diskriminimin në strehim.

"Ne mund i bëjmë këto ndryshime," tha presidenti Biden. "Ne nuk mund të përballojmë të mos veprojmë"./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat