Austin: SHBA është për marrëdhënie të parashikueshme e të qëndrueshme me Rusinë

Amerika

Austin: SHBA është për marrëdhënie të parashikueshme e të qëndrueshme me Rusinë

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 17:29
Lloyd Austin

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara Lloyd Austin tha të premten se administrata Biden dëshiron marrëdhënie të "parashikueshme dhe të qëndrueshme” me Rusinë.

Komentet e zotit Austin ishin në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me përkeqësimin e marrëdhënieve mes NATO-s dhe Rusisë, pas vendimit të kësaj të fundit të hënën, për të pezulluar misionin e saj në NATO dhe të mbylljen e zyrave të aleancës në Moskë, si kundërpërgjigje për dëbimin e 8 diplomatëve rusë nga NATO.

Duke folur në Bruksel, pas një takimi të ministrave të mbrojtjes të NATO-s, zoti Austin tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara mbështesin përpjekjet për të krijuar "një mbrojtje më të fortë dhe më të aftë evropiane".

Kohët e fundit zyrtarët evropianë kanë diskutuan rreth mënyrave për të përmirësuar aftësitë e tyre ushtarake dhe që të mos mbështeten shumë tek Shtetet e Bashkuara, zhvillim që pason tërheqjen kaotike të trupave perëndimore nga Afganistani.

Zoti Austin tha se i mirëpret çdo përpjekje në këtë drejtim duke shtuar se Shtetet e Bashkuara "do të donin të shihte nisma që janë plotësuese të aksioneve që ndërmerr NATO".

Sekretari Mbrojtjes Austin u tha gazetarëve se Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të vazhduar procesin e evakuimit nga Afganistani ndërsa vendi ndodhet nën kontrollin e talebanëve.

"Ne kemi përgjegjësi morale për të punuar sa më shumë dhe për aq kohë sa të mundemi për t'i ndihmuar ata njerëz", tha ai./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat