Xiomara Castro, rrugës për t’u bërë presidentja e parë e Hondurasit

Amerika

Xiomara Castro, rrugës për t’u bërë presidentja e parë e Hondurasit

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 15:14
Xiomara Castro, ish-zonja e parë e Hondurasit, pritet të shpallet presidente.

Hondurasi pritet që të zgjedhë gruan e parë në postin e presidentes, pasi partia në pushtet humbi zgjedhjet.

Xiomara Castro, kandidate e partisë majtiste, Të Lirë (LIBRE), bazuar në rezultatet preliminare udhëheq me pothuajse 20 për qind të votave më shumë kundrejt rivalit të saj.

Fitorja e saj paraqet fundin e sundimit 12-vjeçar të Partisë Nacionaliste të krahut të djathtë, e cila u përcoll me shumë skandale e afera korruptive.

Rrjedhimisht, Castro pritet të zëvendësojë presidentin e deritanishëm, Juan Orlando Hernandez. Tash e një kohë ndaj tij rëndojnë akuza për bashkëpunim me grupe të trafikimit me narkotikë pasi vëllai i tij u burgos për trafikim në Shtetet e Bashkuara.

Presidentja në ardhje, Castro ka premtuar që do ta ‘largojë Hondurasin nga diktatura e grupeve të trafikimit me narkotikë dhe korrupsionit’.

Castro ishte edhe zonjë e parë e shtetit kur në krye të vendit ndodhej bashkëshorti i saj, Manuel Zelaya. Ajo garoi në zgjedhje edhe dy herë të tjera pas largimit të Zelayas nga pushteti.

Ish-zonja e parë po ashtu premtoi ndryshime të mëdha në vend pas marrjes së pushtetit. Ndër detyrat e para do të jetë ballafaqimi me krimin, trafikimin e drogës dhe nivel të lartë të migrimit drejt SHBA-së.

Në anën tjetër, për fitoren e saj u deklarua edhe Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken i cili e përgëzoi për fitore, duke shtuar se Uashingtoni mezi pret të bashkëpunojë me të.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat