Bezos i dhuron shumën marramendëse fondacionit Obama

Amerika

Bezos i dhuron shumën marramendëse fondacionit Obama

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 00:19
Jeff Bezos, Barack Obama

Një ndër njerëzit më të pasur në botë Jeff Bezos dhuron 100 milionë dollarë për fondacionin e ish-presidentit amerikan Barack Obama.

Krijuesi i kompanisë “Amazon” e dhuroi këtë shumë parash për të nderuar figurën e kongresmenit John Lewis.

Lewis ishte një hero për shoqërinë civile në vitet 1960. Ai humbi jetën vitin e kaluar.

Jeff Bezos deklaroi pas dhurimit të parave se ka kërkuar që sheshit në qendrën Presidenciale Obama t’i vihet emri John Lewis.

Miliarderi tha se e bëri këtë veprim, që të nderonte një luftëtar të lirisë që meritonte një vend special në panteonin e heronjve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat