Shkon mbi 836 mijë numri i viktimave nga Covid-19 në SHBA

Amerika

Shkon mbi 836 mijë numri i viktimave nga Covid-19 në SHBA

Më: 9 janar 2022 Në ora: 07:02
Ilustrim

Ka shkuar mbi 836 mijë numri i viktimave nga Covid-19 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas universitetit John Hopkins, me 2 mijë e 614 vdekjet gjatë 24 orëve të fundit, numri total i viktimave shkoi në 836 mijë e 603.

Numri i të infektuarve deri më tani, sipas të dhënave të universitetit, ka arritur në mbi 59,38 milionë, me 900.683 raste të reja.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 6 milionë raste të konfirmuara dhe 77.026 të vdekur.

Në SHBA deri më tani më shumë se 246 milionë persona kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër Covid-19, mbi 207 milionë dozën e dytë dhe mbi 73 milionë kanë marrë tri doza.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat