Senati i kthehet debatit për të drejtën e votës

Amerika

Senati i kthehet debatit për të drejtën e votës

Më: 18 janar 2022 Në ora: 20:32
Senator Joe Manchin

Senatorët po kthehen në Uashington nën presion për të miratuar projektligjin për të drejtën e votës përballë kritikave të ashpra nga udhëheqësit e të drejtave civile. Senati do të nisë debatin të martën pasi udhëheqësit e të drejtave civile iu kërkuan senatorëve me ngulm të ndryshojnë rregullat dhe të përfundojnë një procedurë debati të udhëhequr nga republikanët që synon bllokimin e votimit të projektligjit për të drejtën e votës. 

Vëmendja është përqendruar tek demokratët Kyrsten Sinema nga Arizona dhe Joe Manchin nga Virxhinia Perëndimore, të cilët u kritikuan ashpër gjatë ngjarjeve me rastin e Ditës së Martin Luther King Jr. Por ata nuk kanë treguar asnjë shenjë se do të ndryshojnë qëndrim ndaj rregullave që udhëheqësit e të drejtave civile i quajnë të vjetëruara. 

Kjo do të jetë hera e pestë që ky senat do të përpiqet të miratojë legjislacionin për të drejtën e votës, pasi zyrtarët e zgjedhjeve paralajmërojnë se ligjet e reja shtetërore po e bëjnë më të vështirë votimin në disa pjesë të vendit. 

Dhoma e Përfaqësuesve e ka miratuar paketën, por projektligji është bllokuar në senat nga republikanët. Me një ndarje 50-50, demokratët kanë një shumicë të ngushtë në senat - nënpresidentja Kamala Harris mund të thyejë barazimin - por atyre u mungojnë 60 votat e nevojshme për të kapërcyer procedurën e nisur përmes debatit nga republikanët. 

Dikur jo i gatshëm të ndryshonte rregullat e Senatit, Presidenti Joe Biden përdori Ditën e Martin Luther Kingut për t'i bërë presion senatorëve që ta bënin këtë ndryshim. Por shtytja nga Shtëpia e Bardhë, përfshirë fjalimin e ashpër të Biden javën e kaluar në Atlanta, shihet si shumë i vonuar, pasi presidenti përfundon vitin e tij të parë në detyrë me një rënie të popullaritetit. 

Senati po fillon atë që mund të bëhet një debat njëjavor, por rezultati pritet të mos jetë i ndryshëm nga votimet e kaluara të dështuara mbi projektligjin. Bideni nuk ka qenë në gjendje të bindë senatorët Sinema dhe Manchin që të bashkohen me demokratët e tjerë në ndryshimin e rregullave për të ulur pragun e 60 votave. 

Dy senatorët, të dy të moderuar, janë shprehur të hapur për diskutim idesh, por nuk kanë dhënë mbështetjen e tyre. 

Si Joe Manchin ashtu edhe Kyrsten Sinema kanë argumentuar se ruajtja e rregullave të senatit me pragun e 60 votave për të miratuar projektligjin, është i rëndësishëm për nxitjen e bashkëpunimit dypartiakë. Ata paralajmërojnë gjithashtu atë që mund të ndodhte nëse republikanët rifitojnë kontrollin e shumicës, siç është dukshëm e mundur këtë vit zgjedhor, dhe mund të kalojnë lehtësisht projektligjet e mbështetura nga partia e tyre./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat