I dashuri i blogeres “përgjegjës” për vrasjen e saj

Amerika

I dashuri i blogeres “përgjegjës” për vrasjen e saj

Më: 22 janar 2022 Në ora: 09:32
Brian Laundrie dhe Gabby Petito

I dashuri i blogeres së vrarë Gabby Petito “pranon përgjegjësinë” për vrasjen e saj në një ditar të gjetur, sipas FBI-së. Brian Laundrie, 23 vjeç, qëlloi veten pasi Petito u gjet e mbytur në shtator në një kamping në Wyoming. Çifti kishte qenë në një udhëtim rrugor përtej vendit.

Trupi i Laundrie u gjet në një rezervat natyror në Florida pranë shtëpisë së prindërve të tij më 20 tetor. Vrasja e Petitos, 22 vjeç, tërhoqi vëmendjen e medias kombëtare.”Hetimi nuk identifikoi asnjë individ tjetër përveç Brian Laundrie të përfshirë drejtpërdrejt në vdekjen tragjike të Gabby Petito,” tha në një deklaratë të premten agjenti i posaçëm i Divizionit të FBI-së.

Çifti kishte dokumentuar udhëtimet e tyre në mediat sociale përpara se Laundrie të kthehej vetëm në shtëpinë e familjes së tij në datën 1 shtator. Ajo u raportua e zhdukur nga nëna e saj në datën 11 shtator, pasi nuk i’u përgjigj telefonatave raporton “BBC”.

Trupi i saj u zbulua pranë Parkut Kombëtar Grand Teton në Wyoming më 19 shtator. Trupi i Laundrie u gjet në një zonë të rezervuarit natyror që më parë kishte qenë nën ujë, tha FBI. Ai u gjet me një plagë të vetëshkaktuar me armë zjarri, së bashku me ditarin, një pistoletë dhe një çantë shpine.

Në deklaratën e FBI-së shkruhej se gjatë udhëtimit të tij për në Florida, Laundrie dërgoi mesazhe me tekst midis telefonave të tij dhe Petitos në një përpjekje “për të mashtruar zbatimin e ligjit duke dhënë përshtypjen se zonja Petito ishte ende gjallë”. Ai gjithashtu përdori kartën e saj të debitit pa autorizim.

Një avokat që përfaqëson familjen e Laundrie tha se “ne mund të shpresojmë vetëm se me mbylljen e sotme të rastit çdo familje mund të fillojë të shërohet dhe të ecë përpara dhe të gjejë paqe në kujtimet e fëmijëve të tyre”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat