Përmbyset një anije në Florida, dyshohet për dhjetëra të zhdukur

Amerika

Përmbyset një anije në Florida, dyshohet për dhjetëra të zhdukur

Më: 26 janar 2022 Në ora: 09:08
Rojet Bregdetare të SHBA-së kanë shpërndarë këtë fotografi ku shihet i mbijetuari i anijes së përmbysur

Roja Bregdetare amerikane po kërkon 39 persona, që raportohet se janë zhdukur pas përmbysjes së një varke në brigjet e Floridës. Anija dyshohet se ishte përfshirë në aktivitete të kontrabandës me njerëz.

Autoritetet thanë se morën informacion të martën se një person kishte shpëtuar një burrë i cili “po mbahej në një anije të përmbysur rreth 45 milje në lindje të Fort Pierce”.

I mbijetuari tha se anija ishte nisur nga Bimini në Bahama të shtunën në mbrëmje, por ishte përballur me mot të keq para se të të përmbysej.

“Sipas të mbijetuarit, asnjë prej personave në bordin e anijes nuk kishte jelek shpëtimi”, u tha në deklaratë.

“Ekuipazhet ajrore dhe ekipet e tjera detare të Rojës Bregdetare po kërkojnë në mënyrë aktive për njerëz në ujë. Kjo dyshohet se ishte një sipërmarrje e kontrabandës me qenie njerëzore”, shtohet në deklaratën e postuar në Twitter.

Autoritetet detare thanë se do të vazhdojë të kërkojë edhe gjatë natës për personat që konsiderohen të zhdukur.

I mbijetuari i këtij incidenti është dërguar në spital dhe po trajtohet për dehidratim dhe ekspozim ndaj diellit, tha Roja Bregdetare.

Kontrabandistët e qenieve njerëzore përdorin shpesh Bahamën – një grup i ishujve pranë brigjeve të Floridës – si një pikë për të transportuar njerëz, shumica prej të cilëve vijnë nga shtete të tjera të Karaibeve siç është Haiti dhe destinacion kanë Shtetet e Bashkuara.

Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migrim rreth 5,000 migrantë nga Haiti punojnë ilegalisht në Bahamas, por 20,000 deri në 50,000 e haitianëve qëndrojnë në këtë shtet në mënyrë të jashtëligjshme.

Bimini është pika më e afërt e Bahamës me Floridën me një distancë prej 217 kilometrash.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat