Ekonomia amerikane u rrit për 5.7 për qind në 2021

Amerika

Ekonomia amerikane u rrit për 5.7 për qind në 2021

Më: 27 janar 2022 Në ora: 17:39
Foto ilustrim

Ekonomia amerikane u rrit 5.7 për qind në vitin 2021, më e forta që nga viti 1984 ndërsa aktiviteti u përshpejtua ndjeshëm në fund të vitit, treguan të enjten vlerësimet e para nga Departamenti i Tregtisë. Në vitin 2020, aktiviteti në ekonominë më të madhe në botë ra me 3.4 për qind, rënia më e madhe që nga viti 1946.

Në tremujorin e fundit të 2021, rritja e GJDP-së u përshpejtua fuqishëm, me një normë rritjeje prej 1.7 për qind krahasuar me tremujorin e tretë kur aktivitetet u rritën me 0.6 për qind. Në bazë vjetore, PBB-ja u rrit me 5.5 për qind në tremujorin e katërt, pas një rritjeje prej 4.9 për qind midis korrikut dhe shtatorit.

Norma vjetore e rritjes, e përdorur nga Shtetet e Bashkuara vetëm nga Japonia dhe Kanadaja, tregon se sa do të ishte rritur ekonomia në 12 muajt e fundit nëse do të ishte rritur me të njëjtin ritëm në çdo tremujor si në tre muajt e fundit, 6.9 për qind në tremujori i katërt. Në periudhën korrik-shtator ishte 2.3 për qind, raporton cnn.

Rritja e ekonomisë më të madhe në botë u nxit vitin e kaluar nga një paketë e madhe stimujsh fiskalë dhe norma interesi jashtëzakonisht të ulëta, të cilat mbështetën konsumin personal, tradicionalisht motorin kryesor të rritjes në SHBA.

Kah fundi i vitit, një peshë të madhe në rritjen e PBB-së patën edhe investimet në inventarë, të zbrazura nga rikuperimi i konsumit, paralelisht me lehtësimin e kufizimeve pandemike.

Megjithatë, shtimi i Omicronëve e zvogëloi konsumin në fund të vitit, veçanërisht për shkak të mungesës së mjeteve motorike, lidhur me problemet në furnizimin me çips. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat