​Biden: Ndihma e re për Ukrainën, 800 milionë dollarë

Amerika

​Biden: Ndihma e re për Ukrainën, 800 milionë dollarë

Më: 16 mars 2022 Në ora: 19:48
Pamje nga lufta në Ukrainë

Presidenti i SHBA-së, Joseph Biden njoftoi sot ndihmë shtesë të sigurisë dhe humanitare për Ukrainën në shumën prej 800 milionë dollarësh, dhe paketa e re përfshin drone dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

“Kjo ndihmë përfshin 800 sisteme kundërajrore për të siguruar që ushtria ukrainase mund të vazhdojë të ndalojë avionët dhe helikopterët rusë që sulmuan popullin e tyre”, tha Biden, raporton Reuters.

Gjatë fjalimit për situatën në Ukrainë, presidenti amerikan akuzoi homologun e tij rus Vladimir Putin për shkatërrim të tmerrshëm në Ukrainë, bombardime ndërtesash, maternitete dhe spitale.

Fondet e shpallura janë pjesë e ndihmës ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, në shumën totale prej 13.6 miliardë dollarësh, bazuar në ligjin e buxhetit që Biden nënshkroi sot.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat