Psaki tregon a ka trupa amerikane brenda Ukrainës

Amerika

Psaki tregon a ka trupa amerikane brenda Ukrainës

Më: 18 mars 2022 Në ora: 22:56
Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

Shtëpia e Bardhë minimizoi kërcënimet e bëra nga Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov kundër ndihmës materiale që vjen në Ukrainë pasi presidenti amerikan Joe Biden u zotua të dërgojë më shumë se 800 milionë dollarë ndihmë në fushën e sigurisë.

Të premten, Lavrov tha se çdo dërgesë armësh që hyn në Ukrainë do të jetë një objektiv "legjitim" për Rusinë.

“Ky është një kërcënim që ai e ka bërë më parë”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki gjatë një konference për shtyp të premten.

Ai shtoi se "nuk ka trupa amerikane që veprojnë brenda Ukrainës”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat