​Presidenti amerikan mbërrin në samitin e NATO-s në Bruksel

Amerika

​Presidenti amerikan mbërrin në samitin e NATO-s në Bruksel

Më: 24 mars 2022 Në ora: 11:05
Joe Biden dhe Jens Stoltenberg

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Joe Biden ka mbërritur tashmë në samitin e jashtëzakonshëm të NATO-s që po mbahet në Bruksel. Samiti i jashtëzakonshëm u thirr për t'iu përgjigjur luftës në Ukrainë, një vizitë konsekuente që vjen ndërsa Perëndimi vazhdon të përballet me mënyrën se si të pengojë pushtimin e Rusisë.

Biden shkon në një takim të shkurtër me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe bën një fotografi familjare me liderët e tjerë të NATO-s, duke përshëndetur kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, presidentin turk Rexhep Tayip Erdogan dhe presidentin francez Emmanuel Macron, ndër të tjera.

Një takim i Këshillit Evropian dhe G7 do të zhvillohet gjithashtu këtë të enjten.

Biden është i vendosur të zbulojë sanksione ndaj figurave politike dhe oligarkëve rusë gjatë samiteve, ka thënë Shtëpia e Bardhë, dhe përpara takimeve kryesore të së enjtes në Bruksel, qeveria amerikane gjithashtu deklaroi zyrtarisht se ushtria ruse ka kryer krime lufte në Ukrainë.

Sipas sekretarit të shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, Biden do të "diskutojë përpjekjet e vazhdueshme të parandalimit dhe mbrojtjes" gjatë samitit të NATO-s dhe të riafirmojë angazhimin e SHBA ndaj aleatëve të saj në NATO.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat