Rios i kthehen karnavalet, pas dy vitesh pandemike

Amerika

Rios i kthehen karnavalet, pas dy vitesh pandemike

Më: 24 prill 2022 Në ora: 10:56
Karnavali i Rios

Shkollat ​​më të mira të Sambas të Brazilit performuan në ditën e fundit të paradave të karnavaleve në Rio de Zhaneiro dhe São Paulo të shtunën.

Në Rio, shkolla”Paraíso do Tuiuti” nderoi njerëz të famshëm me ngjyrë nga shkenca në fe dhe letërsi.

Disa interpretues mbanin fotografi të ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ish-Presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela, artistes Beyonce dhe aktorit Chadwick Boseman.

Karnavali i Rios filloi zyrtarisht të enjten pasi autoritetet morën vendimin për të shtyrë ngjarjen e shkurtit kur shifrat e COVID-19 u ngritën në qiell me ardhjen e variantit Omicron.

Bendat më të vogla dhe shëtitëse të karnavaleve në rrugë ishin atraksioni kryesor i karnavalit jashtë Sambadromit, pasi festat e mëdha tradicionale në rrugë nuk u autorizuan për karnavalin e këtij viti, raporton AP.

Mbrëmja e së shtunës ishte dita e dytë dhe e fundit e garës ku anëtarët e shkollave më të mira të Rios dhe São Paulo Samba performuan në një përpjekje për t’u bërë kampionë të çdo qyteti.

Rezultatet do të shpallen në fund të javës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat