Mbi 9 milionë amerikanë humbën të afërmit nga COVID-19

Amerika

Mbi 9 milionë amerikanë humbën të afërmit nga COVID-19

Më: 8 maj 2022 Në ora: 10:25
Foto ilustrim

Numri i vdekjeve nga COVID-19 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet të arrijë mbi 1 milionë këtë javë.

Numri i personave që kanë humbur bashkëshortët, prindërit, gjyshërit, vëllezërit e motrat dhe fëmijët ka arritur në mbi 9 milionë.

Virusi COVID-19 u bë vrasësi i tretë më i madh i amerikanëve, duke lënë pas personat që kanë vdekur nga sëmundjet e zemrës dhe kancerit, sipas statistikave federale për vitin 2020, Washington  Post.

Por, sipas të gjitha gjasave, numri i vdekjeve nga COVID-19 është dukshëm më i lartë se 1 milion njerëz, thotë Qendra Kombëtare për Statistikat Shëndetësorë, duke vënë në duke se shumë amerikanë, në certifikatat e vdekjes thuhet se kanë vdekur nga sulmet në zemër por ka të ngjarë të kenë pasur edhe virusin korona, por që zyrtarisht nuk janë diagonstifikuar.

Amerikanët kanë vdekur nga COVID-19 në shkallë më të lartë se në çdo vend tjetër të madh të industrializuar, teksa jetëgjatësia e tyre ka rënë dukshëm në dy vitet e fundit duke pësuar kështu shkallën më të madhe të rënies së jetëgjatësisë që nga Lufta e Parë Botërore dhe pandemia e 1918-ës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat